Podpora v nezaměstnanosti se sníží

Marian Jurečka

Stát musí šetřit a jednou z možností je snížení podpory v nezaměstnanosti, kterou stát vyplácí některých lidem, kteří přijdou o práci. Jak může nová podpora v nezaměstnanosti vypadat? O kolik by se měla snížit?

Fiala s Jurečkou poslechnou NERV

Premiér Petr Fiala se dohodl s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou na tom, že uvedou do praxe návrh NERVU, který spočíval v tom, že ve jménu úspor má být mimo jiné snížena podpora v nezaměstnanosti. Jde tedy o jednu z položek, které na daném seznamu poradního orgánu vlády jsou. Mimo jiné zde nalezneme také návrhy jako zrušení státní podpory stavebního spoření, slevy na jízdném před rok 2018, snížení počtu vězňů a snížení stavů policie a podobně. Ministerstvo práce a sociálních věcí nyní bylo pověřeno vypracováním konkrétního návrhu snížení podpory v nezaměstnanosti.

Kolik lze ušetřit

Podpora v nezaměstnanosti není úplně malou položkou ve státním rozpočtu. V posledních deseti letech na ni stát vydává od asi 7,5 miliard korun do 10 miliard korun. Zejména kvůli opatřením souvisejících s pandemií v letech 2020 a 2021 přesahovala tato částka 10 miliard korun. Tento rok k 31. říjnu vydal stát na této dávce 8,3 miliard korun.

Tři varianty snížení

NERV pak také navrhuje, jak by snížení mohlo vypadat. V úvahu připadají tři varianty. První je zkrácení podpůrčí doby o 1 až 2 měsíce v každé věkové skupině, nebo alespoň u nezaměstnaných do 50 let. Druhá možnost je, snížit procentuální složku dávky. Například první 2 měsíce snížit dávku na 60 % v prvním období, a následně na 45 % a v poslední fázi na 40 %. Nyní je to nejprve 65 %, poté 50 % a následně 45 %. Poslední variantou je, že by se dávka mohla v prvních 2 měsících dokonce zvýšit z 65 % na 70 %. Zbytek podpůrčí doby by se pak podíl výrazně snížil.

Zdroj: https://www.mesec.cz/clanky/podpora-v-nezamestnanosti-bude-zrejme-nizsi-najdete-si-praci-je-ji-dost-vybizi-ministr-jurecka/?utm_medium=kolotoc-header&utm_source=mesec-cz&utm_campaign=podpora-v-nezamestnanosti-bude-zrejme-nizsi-najdete-si-praci-je-ji-dost-vybizi-ministr-jurecka, https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-firmy-ministr-chce-skrtat-podporu-v-nezamestnanosti-pry-se-vyhne-tupym-skrtum-218435

Náhledové foto – Twitter Mariana Jurečky

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.