Co užitečného lidem nabízí nový Portál dopravy

auto

Digitalizace státní správy a převod prakticky veškeré agendy, kterou by mohl občan potřebovat s úřady řešit, je procesem, který za svou prioritu považuje již dlouhou dobu každá vláda. Rychlost, s jakou digitalizace postupuje, je často kritizována. Přesto se nové dílčí projekty objevují. Jedním z nich je u Portál dopravy, který spadá pod Ministerstvo dopravy. Co má umět a co z toho už skutečně umí?

Co je Portál dopravy?

Portál dopravy má být bránou, skrze níž bude možné řešit veškerou dopravní agendu. Ministerstvo dopravy jej uvedlo do provozu začátkem prosince a měl by nabídnout způsob řešení celé řady problémů a životních situací souvisejících s dopravou.

Portál dopravy přitom zastřešuje nejen agendy týkající se řidičů, ale např. také plavby či letectví. Jedná se ale zatím spíše o teorii, kromě řidičů tam totiž ostatní zájemci naleznou pouze odkazy na příslušné úřady. To je ale pochopitelné, Portál dopravy je teprve v počáteční fázi svého fungování. Na příkladu řidičských agend je ale možné demonstrovat, co lze od portálu očekávat i v dalších oblastech.

doprava

Foto: Pixabay

Řidiči a Portál dopravy

Portál dopravy toho zatím ani řidičům mnoho nenabízí. I to mále ale může být zajímavé. Konkrétně lze jeho prostřednictvím podat žádost o výměnu řidičského průkazu, výpis z bodového konta řidiče, a tak informace o vozidlech, které jsou na člověka vedená (týká se to fyzických osob a OSVČ). Funkcí ale bude přibývat, a to nejen v oblasti silniční dopravy.

Jak portál používat?

Přihlášení na Portál občana probíhá skrze identitu občana, která zahrnuje několik možností ověření totožnosti. Mezi ty nejčastěji používané patří třeba mojeID, eObčanka a samozřejmě také tzv. bankovní identita.

Pro některé funkce, typicky právě pro žádost o nový řidičský průkaz, je však třeba také propojení s datovou schránkou. Výhodou však je, že je možné žádat o řidičský průkaz nejen ve chvíli, kdy uplyne doba platnosti toho minulého, ale i v případě krádeže, ztráty apod.

Zdroje informací: https://www.mesec.cz/clanky/jedno-misto-pro-dopravni-agendu-portal-dopravy-uz-neco-umi-hlavne-rozcestnikem/

https://www.e15.cz/domaci/novy-portal-dopravy-je-online-resi-ridicske-prukazy-i-dalnicni-znamky-1395410

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.