Kapři a pyrotechnika z kola ven: Řada typických produktů mizí nadobro z pultů

kapr

Vánoce a příchod Nového roku jsou obdobím, kdy obchodníci vyhlížejí největší tržby. Dosahují jich i díky prodeji typicky vánočních produktů nebo zboží spojeného s oslavami Nového roku. I přesto ale mnohé z tohoto zboží z obchodů mizí, nebo se mění způsob jeho prodeje.

Konec prodeje živých kaprů?

Pokud jste byli zvyklí vodit před Vánoci děti k obchodům a ukázat jim kapry v kádích, brzy to již možná nebude možné. Letos totiž Lidl jako první maloobchodní řetězec upustil od praxe mít na parkovištích před svými obchody prodej živých kaprů.

Toto rozhodnutí učinil Lidl z důvodu toho, že chce spíše propagovat svoji nabídku chlazeného kapra. Z hygienických důvodů považuje toto řešení za lepší, neboť má pod kontrolou celý řetězec kontroly kvality. Do rozhodnutí se ale pravděpodobně promítá i kritika prodeje živých kaprů jako takového.

Lidl ale není jediný řetězec, který učinil podobné rozhodnutí. Týká se to i Billy. V jejím případě nejde o kapry, ale o něco zcela jiného.

rachejtle

Konec se zábavní pyrotechnikou

Billa, se jako první maloobchodní řetězec rozhodla k ukončení prodeje zábavní pyrotechniky. V tomto případě je důvodem fakt, že pyrotechnika při silvestrovských oslavách významně stresuje domácí i volně žijící zvířata. Ze stejného důvodu od pořádání velkých ohňostrojů ustoupila i města včetně Prahy. Stejné rozhodnutí, jen o rok dříve, učinil i Bauhaus.

Veřejný tlak na obchodníky

Zmíněná rozhodnutí některých řetězců jsou nepochybně projevem tlaku části veřejnosti na obchodníky a jejich odpovědné chování. V Česku tento tlak zatím není tak patrný jako např. ve Spojených státech, ve Velké Británii nebo v západní Evropě, zdá se ale, že tento trend pomalu míří i k nám.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/billa-lidl-retail-obchod-kapr-pyrotechnika-zakaz.A221214_095936_ekonomika_vebe

https://www.billa.cz/tiskove-zpravy/retezec-billa-jako-prvni-mezi-ceskymi-maloobchody-stahuje-z-prodeje-zabavni-pyrotechniku

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.