Podle Okamury je čas poslat EU na smetiště dějin. Peníze z ní mu ale zřejmě nesmrdí

Tomio Okamura

Mocná hesla proti migraci a neustálá kritika vlády. A nabídka řešení? Prakticky nulová. Takto se prezentuje SPD. Tomio Okamura zkrátka nabízí hlavně to, co se mu nejvíce hodí. Nyní se na sociální síti X rozpovídal o tom, že Evropská unie prosazuje definitivní konec nezávislosti členských států. Další téma, které se mu nepochybně hodí a na něž dokáže nalákat potenciální voliče. Podle Okamury přišel čas poslat Evropskou unii na smetiště dějin.

Návrh na změny zakládající smlouvy EU

Vzešel z Ústavního výboru Evropského parlamentu. Šlo především o odebrání práva veta při hlasování. To by se mohlo mimo jiné týkat bezpečnosti nebo jakýchkoli dalších věcí suverénních států. Návrh podle Okamury prosazují především Německo a Francie. Dokonce ví, že pro hlasovala třeba europoslankyně Radka Maxová. Jeho europoslanci samozřejmě byli proti!

EU nepomáhá, ale škodí

Podle předsedy SPD tomu tak skutečně je. Čím dříve odejdeme, tím podle něj bude lépe. Ano, přesun kompetencí v 65 oblastech ze státní na úroveň Evropské unie je možná nepříjemný, ale rozhodně nejde o nosný důvod pro náš odchod. Návrh počítal s tím, že by došlo ke změně ve vážení hlasů. Nyní je k odsouhlasení zapotřebí kvalifikovaná většina, tedy15 z 27 členských států). Jde tedy o 65 % celkového počtu obyvatel EU. Po novu by šlo pouze o 50 %. Podle Okamury jde o ztrátu suverenity České republiky a důvod pro odchod z EU.

Peníze mu voní? Asi ano

I proto Okamura nabádá k volbě svých oveček do Evropského parlamentu. Aby ne, vždyť to jeho straně přinese zisk a prestiž. Zástupci strany, která chce odstoupit z EU se derou do instituce této organizace států. Paranoidní, paradoxní, šílené. Jen tak pro ilustraci. V roce 2022 obdržela České republika z rozpočtu EU příjmy ve výši celkem 117,4 mld. korun. Současně naše země odvedla do evropského rozpočtu 66,5 mld. Kč. Docela rozdíl. Jinak ČR v loňském roce obdržela z rozpočtu EU o 89,5 mld. korun víc, než zaplatila. Takže asi tak. Z finančního hlediska se nám to, pane předsedo, nejspíše vyplatí. Czechzit se tak asi kvůli populismu konat nebude.  

Zdroje info: Autor, sociální síť X, https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/2476890, https://www.mfcr.cz/cs/ministerstvo/media/tiskove-zpravy/2022/cista-pozice-cr-vuci-eu-dosahla-v-roce-2-46333

Tomio Okamura: Náhledové foto Tomio Okamura/ sociální síť X

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.