Platby mobilem či hodinkami? Češi jdou ruku v ruce s moderními trendy

Pokud sledujete aktuální dění ve finanční sféře, jistě vám neuniklo, že od letošního roku mohou majitelé iPhonů a Apple Watch kromě jiného také hradit své pravidelné útraty právě pomocí zmíněných prostředků. Po celém světě už proběhl nespočet transakcí a Češi v tomto směru samozřejmě nezaostávají. Přibližně polovina tuzemských bankovních společností už platby mobilem a hodinkami podporuje, další se k tomu ještě do konce tohoto roku chystají. Blíží se definitivní konec hotovostních plateb?

Lidé se učí pracovat s aplikacemi, které jim dovolí nechat peněženku doma

Bezhotovostní platby prováděné platebními kartami nejsou v rámci České republiky žádnou převratnou novinkou. Pokrok ale nezastavíš a proto v brzké době ani platební karty možná nebudou potřeba. Postupně totiž dochází k jejich nahrazování různými aplikacemi, které dokáží důležité údaje nahrát do mobilu nebo chytrých hodinek. V případě platby stačí ke čtečce pouze přiložit zmíněný přístroj a čekat, až se částka z vašeho bankovního účtu odečte tak, jak jste byli doposud zvyklí. Na stejném principu pak pracují také bankomaty, které umožňují bezkontaktní výběry.

Službu Apple Pay aktuálně poskytují společnosti Air Bank, Česká spořitelna, Komerční banka, mBank, Moneta Money Bank a během léta se do této skupiny připojila také UniCredit Bank. V brzké době se počítá také se zapojením ČSOB, Raiffeisenbank a Equa bank. Lidé s bankovními konty u ostatních společností si na službu budou muset zatím počkat.

Jak probíhá identifikace?

Aplikaci Wallet podporují všechna zařízení od iPhonu 6 a výš, takže pokud se vaše banka nachází v seznamu z předchozího odstavce, není nijak složité si ji v telefonu aktivovat. Stačí do ní jednoduše připojit vaši platební kartu – naskenovat a nebo zadat údaje ručně – a můžete ji začít pravidelně užívat. Proces placení se tak značně urychlí, jelikož ani u plateb nad 500 Kč nemusíte zadávat PIN. Jako ověření totožnosti poslouží otisk prstu nebo scan obličeje, což je provedeno ještě před finálním zaplacením.

Jedná se pouze o produkty značky Apple?

Služba Apple Pay momentálně hýbe českým trhem a bankám každým dnem přibývá významné množství osob, které se rozhodli placení mobilním zařízením využívat. V dané oblasti ovšem nebyla průkopníkem. Od roku 2017 mohou čeští klienti používat službu Google Pay, která je určena všem majitelům mobilních zařízení s operačním systémem Android. Některé banky zároveň poskytují své vlastní aplikace určené k placení pomocí mobilního telefonu. Je to zkrátka moderní trend, který čím dál tím více získává na popularitě.

David Břach

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.