Na peněženky zapomeňte. Mobilem můžete zaplatit v podstatě cokoliv

Bezkontaktní platby jsou fenoménem moderní doby a Česká republika samozřejmě není výjimkou. Z nedávného průzkumu veřejnosti vyplývá, že pomocí platební karty zaplatí alespoň jednou týdně sedm z deseti našich občanů. V poslední době se do popředí oblíbenosti derou také platby prostřednictvím chytrých telefonů. Tušíte vůbec, co všechno a jakým způsobem můžete mobilem zaplatit? V průběhu tohoto článku vám veškeré otázky zodpovíme.

Už i za parkování zaplatíte pomocí mobilního telefonu

Doprava a platby mobilním zařízením mají poměrně bohatou společnou historii. Dříve stačilo poslat jednoduchou SMS a záhy vám přišla jízdenka do městské hromadné dopravy. Stejným způsobem se pak řešilo také placení parkovného. S nástupem chytrých telefonů ovšem můžete zajít ještě dál. Existují totiž speciální platební systémy jako například MPLA, které fungují jako takové virtuální parkovací hodiny.

Tímto způsobem dnes lze platit v Praze, Olomouci, Rychnově nad Kněžnou, Příbrami a další města se v brzké době určitě připojí. V pražských modrých zónách dokonce neexistuje jiný způsob hrazení parkovného, jelikož parkovací automaty z ulic nadobro vymizely. Výhodou tohoto systému je zejména to, že další hodiny navíc si zaplatíte odkudkoliv, takže pokud se někde neočekávaně zdržíte, nemusíte se děsit zbytečné pokuty. Nemilá zpráva je to pouze pro starší osoby, které již nejsou ochotny se učit novým dovednostem.

Mobilní zařízení jako nástroj k uhrazení složenek

Většina faktur a složenek je dnes vybavena speciálním QR kódem. Jeho význam spočívá v tom, že mobilním telefonem jednoduše naskenujete tento kód v případě, že máte staženou aplikaci vypracovanou finančním ústavem, a následně vyplníte všechny potřebné údaje, jako je číslo vašeho bankovního účtu, unikátní kód banky, datum splatnosti, specifický symbol, variabilní symbol a samozřejmě také požadovanou částku. Zadávání potřebných údajů může fungovat automaticky, abyste nemuseli neustále kontrolovat, jestli máte všechny údaje vyplněné správně.

Obchody začínají platby mobilním telefonem také podporovat

Pomocí QR kódu a mobilního zařízení lze zaplatit i v některých kamenných prodejnách. Zpřístupněno je to ale zatím pouze osobám, které disponují platební kartou od společnosti MasterCard. Pak si stačí už jen stáhnout přidruženou aplikaci Masterpass a můžete vyrazit například do Globusu, Fruitissima nebo kaváren Home Office, které spadají pod čerpací stanici Shell.

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.

1 komentář

  1. Ben Odpovědět

    Hnus, snaha připravit lidi zcela o hotovost a udělat tak z nich poslušné a snadno ovladatelné ovce vrcholí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *