Penzijní připojištění

Penze? Záleží na věku i odpracovaných letech!

Může se vám stát, že dávno budete mít důchodový věk, respektive věk dostačující k odchodu do důchodu, avšak nárok na něj nebudete mít. Je totiž důležité hlídat si i odpracované roky. Kontrolujte si průběžně data a při sebemenších nepřesnostech se obracejte na Českou správu sociálního zabezpečení.

Podmínky odchodu do důchodu

Podmínky, které nás opravňují k starobnímu důchodu, se každým rokem zpřísňují. Roste důchodový věk, ale i doba pojištění, která je pro nárok nutná. Například v roce 2010 stačila 25letá účast na důchodovém pojištění, dnes je to již 34 let. Příští rok by to pak mělo být roků 35. Pokud tedy máte již důchodový věk, ale nemáte potřebnou účast na pojištění, máte bohužel smůlu a musíte na starobní penzi počkat. K získání pojištění však nepotřebujete jen zaměstnání. Do doby se započítává i podnikání nebo třeba péče o osobu blízkou.

Pojištění je možné si „dokoupit“

Do pojistné doby se počítá i dobrovolné pojištění pro všechny, kdo nemusí ze zákona důchodové pojištění platit. Doplácení tohoto pojištění je možné, avšak samozřejmě omezené. Takto „dokoupit“ důchodové pojištění je možné v období jednoho roku před dnem podání přihlášky k účasti na dobrovolném pojištění. Podmínkou také je, že před podáním této přihlášky byla získána pojistná doba také alespoň rok. Dobrovolného pojištění je pak možné účastnit se maximálně 15 let. Jde také doplatit jen důchodové pojištění, také však maximálně za rok.

Kontrolujte si údaje u ČSSZ

Důležité tedy také je kontrolovat si údaje, které státní práva má. Takové informace získáte z informativního osobního listu důchodového pojištění. Takový list posílá sama ČSSZ lidem, které v brzké době důchod čeká (letos muži ročník 57 a ženy 60). Každý rok o něj však můžete zažádat, i když se vás důchod zatím netýká. ČSSZ má pak po žádosti 90 dní na to, aby vyhotovilo onu listinu. Možné je také žádat elektronickou formou přes datovou schránku, eportálem ČSSZ nebo emailem, kterému nesmí chybět elektronický podpis.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *