Jaké změny přinesl rok 2018 u přídavků na děti?

Rodina

Mnoho lidí, kteří tuto sociální dávku od státu pobírají, určitě zajímá, jak s nárokem zamíchal nový rok 2018. Zůstalo vše při starém? Ne. Pojďme se podívat na novinky, které jsou tu s námi již od nového roku. Slyšeli jste o všech?

Novinky začínají už u žádosti

Již samotná žádost o tento příspěvek se neobešla beze změn. Jde o jednu důležitou novinku. No nynějška se dokládali roční příjmy. Od roku 2018 však dokládáte již jen příjmy za poslední čtvrtletí. Proč tomu tak je? V praxi to totiž přináší fakt, že o dávku můžete žádat každý čtvrtrok. A jak tedy žádat o tuto dávku? S vyplněným tiskopisem jděte na pracoviště úřadu práce, pod který spadáte. Budete potřebovat i občanský průkaz a rodný list vašeho dítěte. Doklad o výši čtvrtletních příjmů musí donést každá osoba, která v daném období tvořila příjem domácnosti.

Jak je to s výší příspěvku

Výše příspěvku se také změnila. Vyplácí se jednou měsíčně a výše závisí i na věku dítěte. Pro děti platí tyto sazby:

a)       500 Kč – děti do 6 let,

b)      610 Kč – děti od 6 do 15 let,

c)       700 Kč děti od 15 do 26 let.

Zároveň však od letoška můžete získat i příspěvek vyšší až o 300 Kč. Jak? Musí alespoň jeden z rodičů mít příjem ze zaměstnání minimálně 3410 korun – tedy ve výši životního minima pro jednotlivce. Zvýhodňují se tak pracující rodiče oproti těm, kteří nepracují. Mezi tento příjem se nepočítá však jen plat ze zaměstnání, ale i příjem z dávek, které nahrazují tento příjem. V praxi tedy důchodové, nemocenské dávky nebo dávky v nezaměstnanosti. Výsledné nejvyšší možné dávky jsou tedy 800, 910 a 1000 Kč.

Kdo na dávku dosáhne?

Koho se tedy tato dávka vlastně týká. Podmínkou je nízký příjem rodiny, tedy příjem společně posuzovaných osob žijících ve stejné domácnosti s dítětem, o které se starají. Letošní rok přináší změnu v této podmínce. Pro letošní rok platí, že dosáhne na dávku to dítě (prostřednictvím žádosti rodičů), jehož rodina nepřesahuje svými příjmy hranici stanovenou 2,7násobkem životního minima dané rodiny. Své životní minimu si můžete vypočítat v řadě kalkulaček na internetu.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.