Peníze na dovolenou budou letos pro Čechy levnější

dovolená

Jednou z položek, kterou si před cestou na dovolenou, musí turisté započítat do celkového rozpočtu je výměna peněz. Pro všechny Čechy, kteří se letos v létě chystají do zahraničí, je dobrou zprávou to, že česká koruna v poslední době posiluje vůči praktiky všem měnám, které budou naši cestovatelé v létě potřebovat. Oproti loňskému roku zpevnila česká měna o několik málo procent, i o desítky procent v závislosti na konkrétní měně.

Euro a dolar

Dvě hlavní světové měny si budou turisté měnit asi nejčastěji. Vůči euru, kterým se platí v mnoha oblíbených letních destinacích od Slovenska přes Řecko a Itálii až po Rakousko a nově též v oblíbeném Chorvatsku, posílila koruna o čtyři procenta. V posledních týdnech dochází k mírnému poklesu a pokud by tento trend pokračoval, mohlo by být výhodné vyměnit si eura na dovolenou již nyní. Velmi podobná je též situace koruny ve vztahu k dolaru.

Dovolená

Foto: Pixabay

Egypt a Turecko

Ještě mnohem výhodnější bude letos nákup egyptských liber nebo tureckých lir. Egyptská měna oslabila vůči české koruně o plných 76 %. což znamená, že za 20 000 korun vyměněných minulé léto turisté dostali 16 000 egyptských liber a letos obdrží 28 000 tisíc egyptských liber.

V reálu se bude situace trochu lišit, neboť egyptské libry lze v Česku sehnat jen stěží a lidé si je mění v Egyptě přímo za eura nebo dolary. Turecká lira je oproti loňském roku vůči koruně slabší o 29 %. V případě Turecka lze však po výhře prezidenta Erdogana ve volbách očekávat ještě další pokles.

Zdá se tedy, že pro většinu českých turistů bude letos návštěva směnárny příjemnějším zážitkem než v loňském roce.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-cesi-pred-letni-dovolenou-dostanou-za-koruny-vice-nez-pred-rokem-40432889

https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/koruna-euro-kurz-libra-lira-egypt-dovolena-smena.A230524_132351_ekonomika_ven

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.