Jak dosáhnout na hypotéku, když nemáte dostatek financí

hypoteka

Pořízení nemovitosti, nejčastěji však bytu nebo rodinného domu, se často řeší hypotečním úvěrem. Jedná se o běžně pracující občany, kteří nedisponují dostatkem financí, aby si mohli pořídit danou nemovitost okamžitě bez sjednání hypotečního úvěru. V poslední době se však kupí žádosti, kdy žadatelé nemají dostatek vlastních zdrojů a další prostředky, kterými by mohli ručit za koupi nové. V takových případech si lze pomoci úvěrem od stavební spořitelny.

Schopnost splácení

Základním předpokladem pro získání hypotéky je dostatečná bonita (schopnost splácení). Člověk, který nemá dostatečnou bonitu, nepomůže ani úvěr od stavební spořitelny. V takovém případě je nutné sehnat daleko více vlastních zdrojů. Většinou se tak jedná o rodinný dar nebo přidání osoby jako spolužadatele o úvěr. Jedná se tedy nejčastěji o variantu, kdy se rodiče přidají ke svému dítěti, jenž žádá o úvěr. Jestli i tato možnost odpadá, tak je lepší vyhledat levnější nemovitost, zvýšit příjem nebo odložit svůj záměr.

uver

Foto: Unsplash

Dvacet procent celkové částky

Další podmínkou k dosažení hypotéky je, aby žadatel vlastnil 20 procent celkové částky nemovitosti. V tomto případě je jedno, zda disponujete finančním obnosem nebo ručíte jinou nemovitostí. Hypotéky jsou tak hůře dostupnějšími, než dříve bývaly. Celkově jsou podmínky nejlepší pro osoby mladší 36 let. V současnosti se však jedná s ČNB o snížení limitů, aby byly hypotéky opět dostupnější.

Zmírnění hypoték

Mnoho zájemců o hypotéky není. Současně nastavené limity, vysoká sazba 5,89 procent a složitá ekonomická situace, jenž panuje v posledních měsících není moc přívětivá k novým žadatelům. ČNB má v červnu zasedáni, kde bude řešit právě nastavená pravidla, která by mohla slevit.

Celkově o hypotéky mají Češi zájem, ale na druhou stranu si uvědomují, že stávající podmínky jsou příliš riskantní. Proto raději vyčkávají a první změny tak mohou nastat již brzy po zasedání ČNB. Zda to bude posun k lepšímu? To se uvidí.

Zdroj: Autor, https://www.novinky.cz/clanek/finance-financni-poradna-co-delat-kdyz-na-hypotecni-uver-nedosahnete-40432854

Náhledové foto: Unsplash