Pečivo stále zdražuje

chleba

Pečivo patří mezi ty potraviny, které nakupuje doslova celý národ, po celý rok, bez ohledu na sezónu. Pečivo proto většinou nakupujeme bez ohledu za cenu. Lze říct, že většina z nás je na pečivu doslova závislá. To je jistě dobrá zpráva pro pekaře, kteří si za svoji tvrdou práci odměnu rozhodně zaslouží. Současné zdražování pečiva je však právě díky nepostradatelnosti pečiva nepříjemnou zprávou pro všechny spotřebitele.

Ceny rostou

Náklady na výrobu pečiva stoupají. Jeho cena je ovlivněna především cenou mouky, cukru, olejů a dalších vstupních ingrediencí. Významný vliv má také elektřina, jejíž rostoucí cena výrazně mění ceny pečiva současně s tím, jak mlynáři zdražují mouku, protože ceny obilí jdou nahoru.

Výrobci pečiva dodávají, že to naše stále patří k nejlevnějším v celé Evropské unii. Pro českého zákazníka je ale realita trochu odlišná. V lednu se pečivo prodávalo za ceny v průměru o 15 % vyšší, než za jaké jsme jej nakupovali minulý rok. Celá řada dražších vstupů se přitom na ceně pečiva zatím ještě neprojevila.

bageta

Foto: Pixabay

Ani výhled není optimistický

Soukromé pekárny tak budou muset na situaci i nadále reagovat. Kromě toho, že budou muset zkusit ještě lépe optimalizovat nákupy a také produkci, tj. myslet na nákup mouky za kterou koupí potřebné množství, které budou potřebovat na výrobu pečiva či zvažovat počet upečených kusů pečiva, aby se jim obrat výdělku opravdu vyplatil. Ceny za energie i navýšení cen za suroviny, ze kterých je potřeba chleba upéct, ale stále rostou a další promítnutí do konečných cen pečiva je více než pravděpodobné.

Pečivo se bude tak i v následujících měsících podílet na celkových vyšších nákladech na živobytí a svým dílem se tak podílet na inflaci, kterou ekonomové Ministerstva financí očekávají pro letošek až na úrovni 8,5 procenta.

Zdroj informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/pecivo-ceny-pekari-mouka-potraviny.A220207_093238_ekonomika_drh

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.