Co dělat při pracovním úrazu

Úraz

Pokud se vám v práci stane pracovní úraz, je dobré udělat všechny níže uvedené kroky. Jen tak budete mít jistotu, že dosáhnete všeho, na co máte ze zákona nárok. My se dnes podíváme právě na to, jak při pracovním úraze postupovat. Pojďme tedy na to!

Více důkazů – více jistoty i vyšší odškodnění

Pokud budete při pracovním úrazu postupovat dobře, určitě zlepšíte následné prokazování odpovědnosti vašeho zaměstnavatele. Často však také přímo ovlivníte výši vašeho odškodnění. Právě proto je dobré na nic nezapomenout. Pracovní úrazy se řídí zákoníkem práce (zákon č. 262/2006 Sb.) a Nařízením vlády č. 201/2010 Sb. Pracovní úrazy rozdělujeme na:

  • smrtelné (zde patří i takové úrazy, po nichž zemře zaměstnanec do 1 roku od okamžiku úrazu),
  • závažné s hospitalizací delší než 5 dní,
  • ostatní s pracovní neschopností delší než 3 dny,
  • ostatní s pracovní neschopností do 3 dnů nebo bez pracovní neschopnosti.

Postup zaměstnance

Pokud se stane zaměstnanci pracovní úraz a je-li toho pracovník schopen, ihned a bezodkladně to nahlaste zaměstnavateli, respektive vedoucímu pracovníkovi. A to i v případech, kdy zpočátku zranění nevypadá nijak vážně. V tomto okamžiku vás může zaměstnavatel podrobit testu na alkohol. Zraní-li se váš kolega, jsou i ostatní zaměstnanci povinni ihned věc hlásit a také spolupracovat při prokazování příčin. Další povinnosti zaměstnanec nemá, zaměstnavatel jich má o poznání více. Zaměstnanec ale musí spolupracovat a uvést všechny relevantní informace.

Jak musí postupovat zaměstnavatel

Zaměstnavatel je povinen objasnit příčiny a okolnosti úrazu. Za účasti zaměstnance, samozřejmě dovoluje-li mu to jeho zdravotní stav. Takového objasňování se účastní i další zaměstnanci či jiní svědci. Je-li zde odborová organizace, objasňují se příčiny za její přítomnosti. Jinak zde musí být alespoň zástupce pro oblast bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Zaměstnavatel nesmí bez závažného důvodu měnit stav pracoviště, kde k úrazu došlo. Zaměstnavatel také musí vést knihu úrazů. Zde musí být vedeny všechny úrazy, i když se pak jako pracovní neoznačí. Jde-li o smrtelný úraz nebo zranění s pracovní neschopností delší jak 3 dny, pak musí zaměstnavatel vyhotovit záznam o pracovním úraze. Kopii dá zaměstnanci či v případě úmrtí další osobě, často rodině. Až budou okolnosti a příčiny objasněny, protokol či záznam se ohlásí do 5 dní  následujícího měsíce příslušným orgánům.

Zdroj: https://www.dokumentacebozp.cz/aktuality/navod-jak-postupovat-pri-pracovnim-urazu/
Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.