Respirátory zdražují. Kdo udržel ceny na hodnotách z loňska?

Respirátor

Nošení respirátorů je už dlouhé měsíce povinné na mnoha místech. Proto se bez nich neobejde nikdo z nás. Možná jste v posledních dnech zaregistrovali, že ceny respirátorů šly v řadě obchodů nahoru. Stojí za tím zrušení výjimky z DPH. Přesto se najdou e-shopy a klasické kamenné prodejny, kde jsou respirátory za prakticky stejné ceny, stačí jen vědět, na koho se obrátit.

Proč došlo ke zdražení?

Už jste si asi zvykli na to, že levné respirátory stojí kolem 10 korun za jeden kus. Jaký to rozdíl oproti předloňskému roku, kdy často stály 50 a více korun, neboť jich byl na trhu v daný okamžik nedostatek. Když se na ně výrobci přeci jen zaměřili, rázem se daly respirátory koupit za pár korun, což z nich samozřejmě učinilo mnohem dostupnější zboží. Přispěl k tomu také fakt, že vláda rozhodla o dočasném oproštění od DPH, které tak v případě respirátorů činilo 0 %. Tato výjimka však k poslednímu dni roku 2021 skončila. Dnes už respirátory podléhají klasické dani z přidané hodnoty ve výši 21 %., tudíž dochází k jejich zdražování.

Kde kupovat levné české respirátory?

Ceny se stále mohou dosti lišit. Ne vždy se však vyplatí kupovat opravdu jen to nejlevnější zboží, ale je nutné hledět rovněž na kvalitu. Doporučit lze rozhodně české respirátory, u nichž máte jistotu, že mají potřebné certifikace. Jedná se kupříkladu o značku GOOD MASK. Tyto ryze české respirátory zakoupíte v DIA lékárně, a to za totožné ceny jako v loňském roce. Nepoznáte tak, že u nich došlo k opětovnému zavedení DPH, což jinak jeden kus respirátoru prodražilo v průměru o zhruba 2 – 3 koruny.

S respirátory to nejspíše budeme muset ještě nějaký čas vydržet. Proto je dobré vědět, kde je nakupovat levně, aniž by to bylo na úkor kvality. Jedině s dobrými respirátory získáte odpovídající ochranu před koronavirem.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.