Kolik v průměru dostávají děti kapesné v České republice? Průměr nepřekvapí

sporeni

Peníze jsou nezbytnou součástí našich každodenních životů. Jedná se o prostředek, prostřednictvím kterého si zajišťujeme střechu nad hlavou, potraviny, nápoje, pohonné hmoty, nemovitosti, potěšení atd. Abychom získali peníze, tak musíme ve většině případech vykonávat pracovní činnost, za kterou jsme následně finančně ohodnoceni. Peníze lze získat ještě dalšími způsoby, jako je investice do různých akcií, nemovitostí, patentem nebo třeba rizikovým hazardem. Důležité je vědět, jak hospodařit s penězi. Začít se má odmala, proto drtivá většina rodičů zakládá spořící účty pro své ratolesti. Od určitého věku rodiče odměňují své děti formou kapesného.

Výše kapesného a částky na spořícím účtu

Průměrná výše kapesného v rodinách se pohybuje kolem částky 300 Kč. Tato částka je tedy o 50 Kč vyšší, než bývala před dvěma lety. Průměrná částka směřující na dětský spořící účet se pohybuje v rozmezí od 500 do 1 000 Kč. Větší část peněz dostávají teenageři ve věku 15-17 let. Nejčastěji děti utrácí své úspory za:

  • občerstvení – 39 %,
  • oblečení – 27 % (dívky),
  • hry – 10 % (kluci).

Důraz na správnou výchovu

Rodiče jsou největšími vzory svých dětí od jejich narození, dokud nezačnou procházet pubertou, kdy se stávají rebely. Psychologové doporučují, aby rodiče kontrolovali, za co utrácí jejich děti, aby je naučili hospodařit rozumně s penězi. Samozřejmě by neměli kontrolovat každý krok, ale naučit je, že nic není zadarmo a peníze mají svou hodnotu. V případě, že dítě utratí své měsíční kapesné za jednu věc, určitě by neměli svolit k tomu, že by dali dítěti další peníze. Odborníci kladou důraz, aby kapesné začínalo na nízké částce, kterou je vhodné časem zvyšovat.

Některé domácnosti dávají kapesné až po vykonání domácích prací. Tento postup odborníci nedoporučují. Domácí práce by měli být samozřejmostí, a ne formou odměny.

Brigády

Velmi důležité je, nezvyšovat rapidně částku kapesného. Dítě po dosažení věku, kdy může začít chodit na brigády, by samo mělo hledat způsoby, jak si vydělat více peněz. Mezi ně patří právě zmiňované brigády. Pokud se k brigádám dítě nemá, zkuste si s ním o nich promluvit, popřípadě mu pomoci sehnat brigádu. Velkou výhodu mají ti rodiče, co mají svůj vlastní podnik, nejlépe rodinný.

Je tedy velmi důležité naučit vaše děti, jak správně hospodařit s penězi.

Zdroj: Autor, https://www.novinky.cz/clanek/finance-obvykle-kapesne-deti-v-cesku-tri-stovky-mesicne-40437114

Náhledové foto: Pixabay