Pamětní mince a medaile: Jak vlastně vznikají

Pamětní mince

Jdete-li navštívit nějaké hezké unikátní místo, rádi si donesete domů suvenýr, který by jej dokonale charakterizoval. Výborné jsou zejména pamětní mince a medaile, jež se k dané lokalitě vztahují. Medaile jako takové slouží i jako ocenění za určitou skvěle zvládnutou činnost a obejít se bez nich při mnohých podnicích prakticky nelze. I proto se vyplatí soustředit se na to, jakým způsobem vznikají. Nejprve se ale zaměříme na účel jejich využití.

Pamětní mincePamětní mince

Co je vlastně medaile?

Většina z nás má pochopitelně základní povědomí o vzhledu medaile. Jedná se o nejčastěji kruhovitý předmět, kterým jsou odměňováni lidé za výjimečnou činnost. Sloužit může jako odměna za sportovní a jiné výkony. Zároveň se jedná o ozdobu vyrobenou z drahého kovu. Být jím mohou jak zlato, tak i stříbro anebo bronz. Především stříbrné medaile najdeme i jako suvenýry. Počátky jejich udělování medailí se vztahují již k antickým dobám. Ty novodobé spadají do italské renesance, a to zhruba do 15. století. Později se výroba medailí stěhuje do Německa a k nám. Od 16. století se vyráběly v Jáchymově, kde se nacházelo jakési mincovní středisko.

Jak vzniká toto ocenění?

Vznik medailí a ražba mincí jsou činnostmi, jež si vyžadují zcela specifickou činnost takzvaného medailéra, jenž dokáže vytvořit specifické reliéfy. Vyrábí se litím, anebo ražbou. Lité medaile jsou historicky starší a ty první vznikaly již ve starém Egyptě, a to na ztracený vosk. Odlévá se nejčastěji do bronzu. V minulosti ovšem nebyly výjimkou ani zlato a stříbro. Specialisté potřebují nejen zručnost, ale i znalosti specifických postupů. Frekventovanější je ražba mincí a medailí. Z originální podoby se odlije sádrová podoba, která se pak razí do jednotlivých materiálů pomocí raznice.

Raznice

Raznice

Medaile jako umění

Důkazem toho, že klasické i pamětní medaile jsou uměním, budiž fakt, že v České republice existuje Asociace umělců medailérů a také některé speciální školy pro medailéry. Jmenovat bychom mohli například Medailérskou školu v Jablonci nad Nisou.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.