Padák kvůli Sputniku: Prezident chce odbrzdit východní vakcíny

Globus

Východoasijské státy jsou typické nejenom tradiční medicínou a zajímavými přírodními léčitelskými metodami. Aktuálně jsou pro mnohé politiky také hodně přitažlivé tím, že nabízejí vakcíny proti koronaviru. Onemocnění COVID-19 paralyzuje společnost, a především vakcína Sputnik je velmi často diskutovanou záležitostí. Nyní se do veškerého dění zřejmě ještě více vloží prezident Miloš Zeman. Hodlá totiž navrhnout odvolání Jana Blatného a Ireny Storové.

Brzdy východních vakcín

Jak to tak vypadá, prezident se zasadí jak o odvolání ministra zdravotnictví Blatného, tak i ředitelky Státního ústavu pro kontrolu léčiv Ireny Storové. Důvod je jasný, jejich postoje k čínské a ruské vakcíně jsou poněkud zdrženlivé. Sputnik se zkrátka blíží mílovými kroky a překážky je zapotřebí odstranit. Otázkou zůstává jeho důvěryhodnost. Na každý vkládá v ruskou vakcínu veškeré naděje.

Sputnik

Foto: Pixabay

Požadují schválení vakcíny v rámci EU

Oba dva zmiňovaní lidé chtějí, aby byly vakcíny nejprve schválené v rámci úřadů Evropské unie. Stejně tak ostatní ústavní činitelé souhlasili, že vakcíny musí být schválené. S tímto mimo jiné souhlasil i prezident. Najednou se ale situace poněkud mění.

Odpovědnost za další úmrtí

Přesně o té prezident hovoří. Tlačí na to, aby byly východní vakcíny aplikovány. A argument pro jejich využití? Jsou jimi očkovány miliony lidí po celém světě. Jsou ale tyto vakcíny skutečně spolehlivé? Kdo bude stát za jejich případnými dodávkami a na kolik by vlastně vyšly? Tyto otázky zodpovězeny nebyly. Bohužel se tak opět skýtá prostor pro nejrůznější spekulace, což není zrovna dvakrát pozitivní.  

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.