Invalidní vozík

Co všechno řešit při žádosti o invalidní důchod

Trpíte zdravotními obtížemi, jež vás v běžném životě hodně omezují? Vaše fungování není optimální a výhled na lepší zítřky nemáte dobrý? Pak určitě zauvažujte o žádosti o invalidní důchod. Žádat může prakticky jakýkoli občan mající podezření, že mu jeho zdravotní stav znemožňuje schopnosti vykonávat konkrétní pracovní činnost. Jaké jsou tedy stupně invalidity? Kde žádat o invalidní důchod? Které doklady budete potřebovat? Nepřestávejte číst, vše vám prozradíme.

Jaké stupně invalidity existují?

Než se rozhodnete situaci řešit, vyplatí se znát přesně stupně invalidity. Právě ony velmi úzce souvisejí s poklesem schopnosti vykonávat určitou práci. Jaké jsou tedy stupně invalidity?

1. stupeň

– snížení práceschopnosti o 35 – 49 %

2. stupeň

– snížení práceschopnosti o 50 – 69 %

3. stupeň

– snížení práceschopnosti o 70 % a více

Není od věci také poukázat na termín částečný důchod, který se používal v minulosti, konkrétně před rokem 2010. Dnes se jedná pouze o hovorové vyjádření poukazující na zmiňované stupně invalidity.

Kde je třeba žádat o invalidní důchod?

Žádost je třeba řešit na dané okresní správě sociálního zabezpečení. Právě tady vám také podají pomocnou ruku v souvislosti se sepsáním zmiňovaného dokumentu. Jestliže se osoba není schopna dostavit, pak tak může učinit rodinný příslušník, případně osoba, jí byla udělena plná moc. Ještě před návštěvou OSSZ se vyplatí prodiskutovat celou situaci přímo s vaším lékařem. Budete mít jakousi jistotu, že vše nakonec proběhne v pořádku,

Co je nezbytné přiložit k žádosti?

Určitě je zapotřebí vyjmenovat i doklady potřebné k realizaci žádosti. Přiložit je tedy zapotřebí:

–          potvrzení zaměstnavatele o náhradách,

–          doklady o studiu v případě jeho nedokončení,

–          občanský průkaz, povolení o pobyty či cestovní pas u cizinců,

–          žádost o výplatu peněz na bankovní konto,

–          potvrzení týkající se náhradních dob pojištění,

–          doklady o práci v období zimy,

–          doklady týkající se péče o děti do 4 let.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

2 komentáře

  1. zbynekcarbol@email.cz'Zbyněk Carbol Odpovědět

    Článek k ničemu. Myslel jsem, že se dozvím něco nového a konkrétního, ale vaše informace jsou velice obecné. Škoda ztrácet čas se čtením.

  2. ludmila7777@seznam.cz'LUDMILA Odpovědět

    DOBRÝ DEN ,KDO TOTO ZPRACOVAL ?PŘI ŽÁDOSTI O INVALIDNÍ DŮCHOD JE ZAPOTŘEBÍ,OBČANSKÝ PRŮKAZ,RODNÉ LISTY DĚTI U ŽEN,VOJENSKÁ KNÍŽKA U MUŽŮ,ODDACÍ LIST,ROZVODOVÝ,ŽÁDOST O ZASLÁNÍ PENĚZ NA ÚČET DOSTANE AŽ,KDYŽ ŽÁDÁ,JE DOBRÉ SI NAPSAT NA DŮCHODOVÉ DO PRAHY O VÝPIS EVIDENCE ZAMĚSTNÁNÍ,JE DOBRÉ SI ZKONTROLOVAT ,JESTLI JE VŠE V POŘÁDKU JINAK VYHLEDAT ZAMĚSTNAVATELE A DOPLNIT SI CHYBY ABY ROKY SOUHLASILY.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *