okradeny1

Okradený platí za psychickou újmu

Velice zajímavý příběh, ve kterém se okradený IT specialista dopátral svého notebooku, a nakonec má ještě zlodějům platit okolo 700 tisíc korun, je případ, který se táhne již skoro 6 let. V roce 2011 vykradli byt Lukáše Kuzmiaka zloději. Mimo jiné mu sebrali také laptop Apple. Policie byla bezmocná, a tak se IT specialista rozhodl, pomoci si sám.

Díval se do tváře novým majitelům

Několik dní po krádeži se totiž jeho laptop přihlásil na internet pod jeho profilem. A díky tomu se Lukáši Kuzmiakovi podařilo prostřednictvím programu nainstalovaného v laptopu, získat fotografie tváří lidí, kteří jeho laptop nyní používají. Informace předal policii, ta však ani tak nebyla schopná pachatele najít. A tak se Kuzmiak rozhodl vypsat se ze svého rozčarování na blogu. Bohužel tam přidal fotku nových majitelů laptopu a označil je podle toho, co na internetu hledali jako „farmářku“ či „honiče“.

Uživatelé nejsou zloději

Později však vyšlo najevo, že noví uživatelé laptopu nemusí být těmi, kdo laptop ukradli. Podle jejich slov laptop koupili levně a o jeho původ se příliš nestarali. To, že se tam nachází data o cizím člověku jim divné nebylo. A dokonce také to, že laptop koupil jejich syn od kamaráda ze školy, který zase počítač koupil od neznámého muže na ulici, jim divné nebylo. A jakkoli se Lukáš Kuzmiak brání, že jeho blog je v podstatě nedohledatelný, média si jej našla.

Psychická újma

A na fotce se poznala také nová majitelka laptopu, která jej přinesla na policii. Bohužel, některá média označila nové majitele za zloděje. A také jejich hanlivé označení na blogu okradeného věci nepřispělo. Takže IT specialista dostal zpět svůj laptop, nicméně na něj byla podána žaloba za psychickou újmu, která byla způsobena přechodným majitelům laptopu. A Okresní soud v Praze rozhodl, že okradený tak musí platit, protože ke vzniku psychické újmy podle znalců skutečně došlo. Spolu se soudními výlohami se celková částka nyní rovná skoro 700 tisíc korun.

Finance jsou velmi zajímavou oblasti. Mám zkušenosti a ráda se o ně s vámi podělím.

8 komentářů

 1. Abby Odpovědět

  No to je hovadina. Spíš by měli platit ti zloději, minimálně by jim měl být notebook bez náhrady zabaven a pokud kradl skutečně někdo jiný, tak ať si náhradu škody vymáhají po něm.. Ale co chtít v českém bezpráví, když zákon chrání zloděje a slušný člověk nemá zastání…

  1. Lukas Odpovědět

   „PSYCHICKÁ ÚJMA
   A na fotce se poznala také nová majitelka laptopu, která jej přinesla na policii…“, kterou následně „byla podána žaloba za psychickou újmu, která byla způsobena“ prý ji, jakožto “ přechodným majitelům laptopu.“.

 2. Michal Odpovědět

  Okradenýmu bych nasr.l! Navymýšlí si,co vše mu bylo šlohnuto a ještě z toho má „psychický“kolaps. V tom případě separovat na klinice v klecovém lůžku a je po „újmě“ !!!

 3. WT Odpovědět

  Dokažte že ti lidé co je fotil byli těmi zloději a ne těmi, co si notebook koupili či dostali jako koncoví uživatelé.

 4. Pedro Odpovědět

  Policie nebyla schopna najít jeho ntb, přestože jim poskytl dostatek informací, ale jeho vypátrali snadno. A celý článek považuji za fake. Několik dní po krádeži atd …., přestože jej nejprve koupil kamarád a pak syn. A velmi divné je i to, že noví kupci jsou nevinní. Já když koupím v autobazaru auto se všemi doklady a při registraci se zjistí, že bylo kradené, o auto přijdu. Naprosto opačný postup.

 5. scodra Odpovědět

  mel chtit na oplatku 3 000000 a to ze mu (nabourali) novy majitele ucet a lezli na nej . u soudu se mel klepat ze ma s toho taky ujmu. a nahodni kupci by byli zli hekri :p

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *