povinne1

Povinné ručení zdražuje – připlatíte si zřejmě i vy

Ceny povinného ručení jdou nahoru už od roku 2018. Letos si řidiči připlatí v průměru 100 Kč na pojistném. Průměrně tak platíme téměř tři tisícek korun ročně za povinné ručení. Zatímco řidiči, kteří nezpůsobují škody, vidí každoročně menší pojistnou částku, ti „rizikovější“ si mohou dost připlatit. Ceny povinného ručení do roku 2017 zůstávaly na přibližně stejné úrovni, od roku 2018 se ale začaly zvyšovat. A nejinak tomu má být i v budoucnu.

Povinné ručení je dáno zákonem

Každý majitel vozidla je povinen zřídit si povinné ručení. Toto pojištění jej chrání, když způsobí nějakou nehodu. V rámci povinného ručení bude vyplacena škoda způsobená na majetku a na zdraví osob. Viníkovi samotnému pak škoda proplacena nebude (pokud si tedy nezřídil nějaký druh připojištění v rámci povinného ručení nebo nemá-li havarijní pojištění). A právě průměrné škody na majetku vzrostly meziročně o 6,9 procent, škody na zdraví až o 8 procent. Povinné ručení přitom zatím zdražilo pouze o 4,1 procenta.

Náklady rostou

Spolu s rostoucími cenami na náhradní díly vozů rostou také náklady na práci mechaniků. To vše se projevuje v rostoucích cenách za způsobené škody. Další položkou, která způsobuje zdražování povinného ručení, je vyšší počet škod. Již od roku 2014 je rok od roku větší a větší počet škod na vozidlech – rok 2019 byl na počet škod rekordní. Tolik způsobených škod, jako letos, ještě v historii České republiky způsobeno nebylo – z tisíce pojištěných mělo škodu na vozidle 36 osobních automobilů.

Nerizikoví řidiči se bát nemusí

Zdražování se dotkne zejména těch řidičů, kteří z pohledu pojišťovny patří mezi rizikové. Jsou to tedy takoví, kteří opakovaně bourali nebo způsobili jinou škodu na majetku či zdraví (samozřejmě provozem svého vozidla). Dle statistik se jedná o mladé řidiče – alarmující je skutečnost, že každou pátou nehodu způsobí řidič ve věku 18 let.

Finance jsou velmi zajímavou oblasti. Mám zkušenosti a ráda se o ně s vámi podělím.

3 komentáře

  1. emil koval Odpovědět

    pojištovny zvyšuji pojistne plošně vubec nerozlišuji beznehodoveho řidiče a problemaka proč taky nemužeme se branit a oni to vědi .viz generali.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *