Pokud chtějí firmy dosahovat vyšších zisků, musí začít u zaměstnanců

Spokojený a šťastný zaměstnanec rovná se vyšší zisk pro firmu. Právě touto větou by se dala shrnout studie provedená výzkumníky Christianem Krekelem, Georgem Wardem a Jan-Emmanuelem De Neve. Právě trojice těchto významných výzkumníků přišla s obsáhlou studií, která tvrdí, že i jen drobná změna v pozitivním vnímání spokojenosti zaměstnanců vede k nárůstu přidané hodnoty za každou odpracovanou hodinu, a to až o 20 %.

Vzorem jsou zahraniční firmy

Jedním ze základních faktorů, které ovlivňují spokojenost zaměstnance, je výše mzdy nebo platu. Avšak není to jediný faktor a v poslední době se ukazuje, že lidé spíše než za vysokou mzdou míří za spokojeností. Podle expertů je dokonce vidina spokojenosti při změně zaměstnavatele až čtyřikrát vyšší motivací, než právě výše platu. A spokojení zaměstnanci dokážou zvýšit produktivitu firmy až o 12 %.

Nespokojenost zaměstnanců rovná se ztráty firmy

Funguje to ale i naopak. Pokud je zaměstnanec ve společnosti nespokojený a odejde pracovat jinde, projeví se to u firmy ztrátou ve výši 150 % ze zaměstnancova ročního platu. Klíčem pro zaměstnavatele tedy je to, aby včas odhalil zaměstnancovu nespokojenost a udržel si kvalitního zaměstnance. Platí také, že nový zaměstnanec snižuje produktivitu firmy, i když je dostatečně schopný práci zastávat.

Manažer štěstí

Některé firmy mají pracovní pozici s názvem manažer štěstí. Jakkoli se může zdát tato pracovní pozice úsměvná, může být pro firmu přínosem. Manažer štěstí by ale neměl provádět pouze výzdobu pracovního prostředí, ale zavádět takové změny, které zaměstnanci skutečně ocení. Pouze takový manažer štěstí dává smysl a dokáže firmě zajistit vyšší zisky. V České republice tato pracovní pozice bohužel zatím moc rozšířená není.

22 komentářů

 1. Adam Odpovědět

  Management a HR se často spokojenost zaměstnanců snaží zlepšit. Mají ale ovšem většinou naprosto zcestnou představu, co zaměstnance učiní spokojenými, a jsou naprosto neschopní jakékokliv reflexe.

 2. Anton Odpovědět

  Přesně, mají pořád zažito, že můžeme být vůbec spokojený, že nějakou práci máme. A zrovna u nich, to je přeci obrovské štěstí, ne ?

 3. Jura Odpovědět

  Teambuildingový večírek, který končí trapnou kocovinou, vstupenky na akce, které by se neprodaly, umělé kytky v openspace, morální kodex firmy, který je jen na papíře, anonymní dotazníky spokojenosti, do kterých se hlásíte pod svým účtem, benefity, které nikdo nechce.
  Dokud firmy nebudou hrát opravdu win-win tak, aby byli spokojeni i zaměstnanci, je to jen mlácení prázdné slámy. Už ten krysí závod nějakou dobu běžíme, takže mazání medu kolem úst už dávno nefunguje.

 4. MAREK Odpovědět

  Na konci roku 2019 mi firma neprodloužila smlouvu.Makačka,málo peněz.Práce mi nikdy nevadila.Pracoval jsem na plný pohon.Firma si ale radši vezme někoho z úřadu práce.Firma propustila hodně lidí.Hned ale nabírá další.Nedalo mi to a zašel jsem za ředitelkou.Vyslovila dvě věty a já věděl,že žije v úplně jiném světě.A to firma produkuje takové potraviny,že jsem na začátku uvažoval,jestli je vůbec etické vyrábět z takových šílených surovin.Nikomu jsem nic neříkal a pracoval dál.Vůbec se ale nedivím,že je dnes tolik cukrovkářů.Spousta potravin by se ani potravinami nazývat neměla.Člověku tak hrozně ničí slinivku,až ho dožene k cukrovce.Spousta firem vyrábí hlava nehlava.ZCELA BEZOHLEDNĚ.

  1. Paros Odpovědět

   firma, která vyhazuje dobré pracovníky a tahá si nové, (ti z pracáku s sebou nesou podporu pro zaměstnavatele, která trvá půl roku) stojí za prd. takových by bylo. pamatuji na jednu firmu, kde v podstatě chybělo vedení, věčně nalití dělníci tak nějak dělali, co je napadne a kdy je napadne a sem tam i něco vyrobili… a do toho přijali mě (původně na pozici svářeče), aby mi první den sdělili, že mým úkolem bude ten bordel nějak napravit. za patnáct hrubého. a všechno naráz. ale každý můj návrh narazil na „NE – to by stálo moc peněz“ I regály do skladu, kde se zboží válelo po zemi ve špíně a neoznačené. po mém odchodu firma hledá svého supermana za patnáct dodnes. kvalita hrůza. tolik reklamaček, že nechápu, jak můžou mít nějaký zisk. od takových raději pryč.

  1. Petr Odpovědět

   To je docela rozumné. Tady v ČR se nevyplatí pracovat. Tmavé etnikum to už dávno ví a peníze bere raději od státu.Podnikatelé v ČR jsou prasata,která chtějí rychle zbohatnout pak se chlubí jachtou ve středozemí,autem za 2 miliony,dům za 15 milionů a podobně.V Německu mají firmy mnohem menší zisk a jsou všichni spokojení jak dělníci tak podnikatel,který se drží mnoho generací hesla „Nemusí pršet,stačí když kape“.Česká mentalita je otřesná a je paradoxem,že jsou mnohem větší výplaty od Němců,Norů a jiných cizích firem kdežto ve firmách s českým majitelem je výplata spíš almužna než výplata.Nebýt navyšování minimální mzdy tak naši podnikavci „podnikatelé“ dodnes platí 12000 hrubého.

 5. mašek Odpovědět

  české firmy v tom mají absolutně jasno -my vám dáváme práci tak držte hubu a makejte za to co vám dáváme nebo vypadněte a takhle je to ve většině českých firem oni nechtějí aby jsme se měli dobře to ani náhodou

 6. MK28 Odpovědět

  V dnešní společnosti jsou lidé pro zbohatlíky jen komoditou. Zvlášť v české republice, nikdy se mi nestalo, že by někdo z vedení přišel a zeptal se, jak se mám nebo co bych chtěl zlepšit. Jen pracovat a držet hubu, věřím, že je tomu tak ve většině českých firem. Čest vyjímkám, kde je o zaměstnance pečováno, však to taky jde ihned na těch lidech poznat.

 7. valsidal Odpovědět

  I Baťa měl heslo:“Pouze spokojený zaměstnanec odvádí dobrou práci.“
  A dělal všechno pro své dělníky.Postavil jim rodinné domky aby nemuseli dojíždět daleko do práce (komunisti stavěli paneláky pro své zaměstnance), měl kantýnu, měl školku a hromadu dalších věcí aby se dělníci v jeho firmě cítili spokojení.
  A tak se ptám:“Kolik dnešních podnikatelů něco dělá pro spokojenost dělníků?“
  Žádný!!! Dneska chodí zaměstanci do práce se strachem kdy je propustí (za nesplnění normy VYHAZOV (pardon ne hned, první měsíc výhružný dopis, druhý měsíc propuštění), za jakékoliv kritické připomínky VYHAZOV (to už i za komunistů se mohlo nya výrobních poradách kritizovat jak pracovní podmínky, tak vedení fabriky a přes ROH se většina pracovních podmínek zlepšila).
  Dneska ? KDYŽ SE VÁM TO NELÍBÍ MŮŽETE JÍT místo vás přijdou jiní kterým to nebude vadit. Takto to chodilo až do r.2016 než jsem šel do důchodu, nyní nevím, nejsem už v pracovním procesu.

 8. Yarda Odpovědět

  Když už jsem „stříhal metr“ do důchodu a mohl jsem si leccos dovolit, výkonný ředitel firmy kde jsem měl to potěšení být zaměstnaný chtěl, abych se angažoval v novém vývoji. Tak jsem mu odpověděl, že firma se snaží mne na$rat a že se jí to daří. A čistě aby řeč nestála jsem mu sdělil, jakou představu mám o zvýšení svého platu, abych měl zájem se toho ujmout.
  Loni, vlastně už předloni se z firmy ozvali, jestli bych se tam ještě nevrátil, že mlamoj co nastoupil na mé místo hodlá zahnout kramle a vhodného člověka si z té fronty uchazečů o zaměstnání co každé ráno stojí ve frontě před vrátnicí nemohou vybrat. Projevil jsem mírný zájem, ale když mi sdělili, že jako důchodci mi nemohou nabídnout víc než 10kKč, aby za mne nemuseli platit pojištění a daně, tak jsem je slušně poslal do píííp.

  Můj diskusní příspěvek k článku „Víme, jak úplně zadarmo motivovat zaměstnance k lepším výkonům“ na stránce „podnikatel“ (nevím, zda je tu přípustné vkládat odkazy):
  Tak mne napadlo inspirovat se na vojně – teď to neznám, ale za totáče byl druh odměny „Věnování osobní fotografie před rozvinutou zástavou“. Co se tím inspirovat a třeba odměňovat zaměstnance věnováním osobní fotografie před novým autem pana majitele firmy?

 9. JIm Odpovědět

  České firmy zkrátka nehledají zaměstnance ale blbce a ti už došli a proto ten nářek , že chybí pracovní síla.Mladí naštěstí už prokoukli tento zrůdný systém a mají ho hluboko v …..li.
  Stačí během pohovoru dát na jevo, že znáte Zákoník práce a jiné vyhlášky a naízení, a máte 100% jistotu, že vás nepřijmou.

 10. Sam - Moravský nezávislý komentátor Odpovědět

  Bohužel podnikání v Česku je podnikání po česku. Každej den to vidíme v televizi – např. firma Arriva, co dovezla 30 let starej šrot a s ním tady zajišťuje dopravu- pro Čechy přece dobrý, jsou zvyklí na ojetý auta, mkterý mají občas poruchy, tak ať si zvykají na ojetý vlaky co jezdí se zpožděním.

  1. Jiří Odpovědět

   Česko je odpad celé Evropy a tak to tady i vypadá.Mnoho známých si raději vyřídila invalidní důchody a raději se válí doma než makat pro nějakého vychytrálka,který chce každý rok nové BMW.Narazit na slušného podnikatele už je skoro nemožné. Všichni chtějí fyzickou zdatnost,časová nezávislost a hlavně „loajálnost“ k firmě,to znamená dělat přesčasy zadarmo a na výplatní pásce v dnešní době 2020 tak 16 hrubého.Na stavby hledají makáče za 14,6 až 15 hrubého a minulej rok to bylo 13350 kč.Když se navyšovala minimální mzda tak podnikatelé křičeli jak zkrachují.Hlavně,že se celou dobu mele o tom,jak minimálku skoor nikdo nebete!Když to nikdo nebere,tak jak mohou zkrachovat,když už všichni dávno platí víc.Jsou to jen trapné výmluvy.

 11. Ema Odpovědět

  ano ano je to tak i u mě šéf výroby má pocit, že čím víc bude řvát, tím lépe. A tak řve a řve a lidi se bojí a kdo se nebojí odcchází a příjdou další noví nezkušení a za měsíc další atd.

 12. Roman Odpovědět

  Nejhorší je,že Němec a kdejaký cizinec Vám dá lepší pracovní prostředí a víc peněz než český rádobypodnikatel. Naši vydrbálci jen chtějí makat od nevidím do nevidím,nářadí abych si přinesl z domů a moje auto nejlépe použít pro firmu ať nestojí bez užitku u brány.Jsem z českých mamonářů už vyléčen.Raději do firmy,která má zahraničního vlastníka.Tam se dá očekávat celkem slušné zacházení.

  1. Valsidal Odpovědět

   Tak s tím bych nesouhlasil.Pracoval jsem pod německou firmou, která přešla k nám do Čech a která se rozhodla, že výrobky bude vyrábět u nás (na youtube je video, jak Němci blokovali firmu aby se mašiny odvážely k nám a tam se rušila výroba).Němci měli normu 200 ks za směnu, my jsme MUSELI udělat 400 ks za směnu.Kdo nesplnil normu VYHAZOV (pardon, první měsíc výhružný dopis, druhý měsíc propuštění).Němci tam pracovali za průměr euro, my jsme pracovali na tři směny za 12-14 tisíc čistého.Čili pro zahraniční firmy jsme jen levnější pracovní síla s kterou mohou podle sebe manipulovat (a to je jakákoliv zahraniční firma, protože doma ve své zemi by s nimi dělníci vyběhli).
   Další příklad.Kamarád byl v r.2010 na půl roku v Německu jako soustružník.Tam se dělá V POHODĚ, jejich normu měl splněnou za 5 hodin a chtěl po mistrovi další práci.Němci mu nadávali, že jim kazí normy.

  2. Jarda Odpovědět

   O pracovním prostředí bych diskutoval. Dělal jsem tam.Jo peníze na naše poměry slušné.Ale později potvrzení pro sociálku tragedie.No a když už vás nebudou potřebovat tak jenom zfalšují váš podpis na plné moci k propuštění a je to.Mám to za sebou.

 13. Radkus Odpovědět

  Jo manyžer štěstí za 80k čistého vymýšlí jakou udělat barvu nástěnky aby dělník za 18k hrubého byl z toho štěstím celý bez sebe…

 14. Karel Odpovědět

  Taky jsem dělal pro němce, který tu byl jako cizinec trvale žijící. Manželku podváděl, kde se dalo, ještě jsme to museli vždy po víkendu poslouchat. Slíbil odměnu při určitým obratu, pak řekl, že obrat sice byl, ale tak velkou odměnu nedá 🙂 a samozřejmě část výplaty bokem, přece nebude platit státu. 50 čistého zisku měsíčně mu bylo málo, k tomu auto na firmu, jeho plat, vyváděný peníze na fiktivní smlouvu s tchýní, kompletně všechny telefony celý rodiny na firmu apod. Po x letech mi řekl, vím, že se ti teď narodilo druhý dítě a koupili jste byt na hypotéku, ale musím tě propustit. Podnikám abych vydělával. A jedním dechem dodal, že ví že mám nárok na odstupný, ale že bychom ho mohli pokrátit a mohl bych podepsat výpověď zpětně. A hajzl jsem byl já, když jsem mu to odmítl a radši onemocněl protože jsem nevěděl jak rychle najdu práci. Ale to už je 6 let zpátky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *