Do kanceláří se v Praze chodí od úterý do čtvrtka

kancelář

Nejvytíženějším pracovním dnem není v Praze pondělí, ale úterý. Zdá se, jako by v hlavním městě týden začínal právě až tímto dnem. V pražských kancelářích zahlédnete v pátek odpoledne jen málokoho a už ve čtvrtek lidé slaví malý pátek. Průzkum vytíženosti hromadné dopravy prozrazuje hodně o tom, jaké jsou pracovní rituály Pražanů. Ne všichni samozřejmě mají možnost volby, lidé na směnách, zejména zdravotní sestry, hasiči, nebo policie, která pracuje i o víkendech a během noci. Jak to ale mají ti ostatní?

Pátky jsou propadák

Pátek patří mezi vůbec nejslabší pracovní dny. Řada zaměstnanců zůstává doma na home office. Právě v pátek a pondělí si lidé často vybírají možnost práce z domova. Pražská hromadná doprava je tak vytížena méně než uprostřed týdne. Přispívají k tomu ale také studenti vysokých škol, kteří mívají pátek volnější a často opouštějí Prahu i ve čtvrtek.

kancelář

Foto: Pixabay

Post-covidové změny

Zvyky Pražanů týkající se způsobu práce se výrazně změnily v souvislosti s covidovou pandemií. V době protipandemických opatření bylo v Praze prakticky vylidněno. Do kanceláří se od té doby Pražané stoprocentně nevrátili. Doprava je stále méně vytížená než v době před pandemií, v současné době je ale Praha již na více než 90 procentech předpandemického stavu.

Stejné trendy jako pro hromadnou dopravu platí i pro restaurace, respektive obědy, které každý den prodají. O ty je také největší zájem uprostřed týdne a v pondělí a pátek trochu klesá.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/dny-utery-ctvrtek-praha-stravovani-doprava-metro.A240513_145901_ekonomika_klak

https://www.hrnews.cz/lidske-zdroje/rizeni-id-2698710/utery-je-nejvytizenejsi-den-v-kancelarich-patky-jsou-v-praze-id-4353860

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.