Ochrana inflace: Pro občany nevýhodné, pro premiéra žádoucí

Andrej Babiš

Každý politik by měl spravovat svěřený úřad pro blaho všech občanů, nikoli pro své vlastní. Jde o prospěch celku, tedy konkrétně státu a jeho občanů. U Andreje Babiše se ale tento princip tak nějak vymyká realitě. Stará se především o svou nesvou firmu a navyšování jeho už tak vysokého jmění. Ostatně proč by také brzdil inflaci? Za normálních okolností by tak činit zcela jistě nechtěl.

Smutné blokování ČNB při zvyšování sazeb

Na úkor koho? Samozřejmě občanů České republiky. Právě Česká národní banka chtěla zvýšit úrokové sazby a začít kontrolovat poměrně rychle rostoucí inflaci. Na první pohled premiérovo počínání působí zcela nelogicky, čehož si mimo jiné všiml také novinář David Klimeš ve svém výroku. My ho budeme trochu parafrázovat s tím, že si člověk musí uvědomit, o kolik peněz by přišel holding Agrofert, který, jak všichni víme, Babišovi určitě nepatří.

Inflace

Inflace: Foto Pixabay

Jak je to s inflací?

V srpnu meziročně vzrostla na 4,1 %. Za služby i zboží musíme připlácet poměrně solidní částky a politici se pouze hádají. Ekonomové a bankéři mají jasno. Stačí zvýšit úrokové sazby a vše se vrací do normálu. Proč by tedy vlastně politik ještě v období před volbami chtěl, aby inflace nekontrolovaně rostla? Protože se mu sypou finanční prostředky.

Agrofert si libuje

Jasně, firma, již premiér nevlastní, nicméně nic moc se nemůže dít bez jeho souhlasu. Z korunových dluhopisů přitom tomuto politikovi tečou miliony, a to každým rokem. Také Agrofert počítá s analýzou citlivosti na úrokové sazby. Jen poslední zpráva hovoří o tom, že by se holdingu při zvýšení sazby o půl procenta snížily zisky o 157 milionů korun. To není málo. my jako občané nasedneme na inflační kolotoč a pořádně si zaplatíme. Agrofert tyto peníze ušetří. Kdo by to ostatně pro premiéra, který tak slouží lidu, neudělal? Tak nějak to máme.  

Zdroje info: https://www.aktualne.cz/wiki/ekonomika/inflace/r~i:wiki:3117/
https://www.aktualne.cz/wiki/domaci/babis-andrej-agrofert/r~i:wiki:1417/
https://www.kurzy.cz/zpravy/610144-mora-cnb-sazby-zvysime-mozna-o-pul-bodu-babis-nezvysovat/

Andrej Babiš: Náhledové foto Úřad vlády ČR

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.