Obří požár v Řecku způsobil ohňostroj

požár

Zcela zbytečný oheň zachvátil řecký ostrov Hydra. Na pronajaté jachtě se plavilo po moři několik Kazachů, kteří svou neukázněností způsobili nemalý požár. Ohňostroj odpálili přímo z lodi. V zátoce, kde se ohňostroj pořádal, zbyly jako důkaz činu i zbytky zábavní pyrotechniky. Kapitán i první důstojník lodi Persefoni I. skončili spolu s jedenácti zbývajícími členy posádky rázem ve vazbě.

Jak rozsáhlý byl požár

Ostrov Hydra byl zasažen na ploše 300 000 metrů čtverečních, požár zachvátil téměř celý, ale současně i jediný borovicový les. Posádka sice nějakou tu snahu o uhašení měla, ale nakonec vzala do zaječích a zbaběle utekla. Ohnivé peklo se v ten okamžik rozpoutalo a zasáhlo poměrně velkou část pláže Agios Nikolaos.

požár

Foto: Pixabay

Hasiči na řadě míst bojují s rozsáhlými požáry i do teď, navzdory neukázněným turistům, ohňů stále více přibývá. Suché, a navíc i dost horké počasí tomu plně nasvědčuje. Podle řeckých médií tento požár vypukl v noci, hodinu před půlnocí. Hasiči i dobrovolníci tam bojovali s požárem celou noc. Jen za posledních 24 hodin bylo oznámeno dalších 64 požárů. Například poblíž Athén byl žhář zachycen přímo na kamerovém systému.

Požárů přibývá

V Řecku podle DPA požárů oproti loňsku výrazně přibylo, přibylo však i zpřísnění v oblasti trestů za žhářství z nedbalosti. Za takový čin vám mohou místní udělit až deset let ve vězení. Řecká policie navzdory tomuto lodnímu neštěstí zadržela 13 lidí, pokuta jim hrozí až do výše 200 tisíc eur. Škody, které oheň napáchá, jsou však mnohem větší.

Místo na Hydře bylo špatně přístupné, hasit se muselo hlavně ze vzduchu za pomoci vrtulníků a těžké techniky. Místo, kde se hasilo, nebylo přístupné a nevedla k němu ani žádná silnice což hašení dosti komplikovalo.

Zdroje informací: https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-svet/788681/ohnive-peklo-v-recku-pozar-kvuli-turistum

https://edition.cnn.com/2024/06/27/europe/greek-island-hydra-arson-trial-captain-jailed-intl/index.html

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.