Nový poplatek za elektřinu: Od července budou odběratelé hradit o něco více než doposud

dráty

Od července se objeví na faktuře nový poplatek za elektřinu. Nově k cenám elektřiny bude účtována další položka. Jedná se o poplatek, jenž by měl financovat fungování energetického datového centra. Proč tomu tak je? Kolik bude činit tento nový poplatek?

Odběratelé elektřiny zaplatí o něco více, než jak tomu bylo doposud. Od 1. července 2024 bude na faktuře za elektřinu nový poplatek pro fungování instituce umožňující sdílení elektřiny v rámci komunitní energetiky.

Výše nového poplatku

Nový poplatek se týká financování činnosti vznikajícího Elektroenergetického datového centra. Centrum má zahájit činnost od letošního srpna. Pro letošní rok bude výše měsíčního poplatku 5,10 Kč za každé odběrné místo. Jedná se o povinnou položku pro každého odběratele elektřiny. Nehraje roli to, zda se odběratel bude sdílení elektřiny účastnit, či nikoli.

Kdo vlastní byt i chatu, bude platit výše uvedený poplatek za obě místa, tj. měsíčně o deset korun více než doposud. Změnu výše poplatku bude dle mluvčího Energetického regulačního úřadu Michala Keborta určovat regulátor trhu, a to stejně jako v případě dalších složek regulované části ceny ke konci každého roku vždy pro následující kalendářní rok. Můžeme tak očekávat, že s největší pravděpodobností výše poplatku se bude postupně zvyšovat.

Nová položka neznamená jen výdaj

Přestože se může zdát, že zavedení nového poplatku přináší jen zvýšení nákladů, tak záměrem je podpora inovativního a udržitelného přístupu k energetice. Komunitní energetika skýtá možnost efektivnějšího využití obnovitelných zdrojů, jakožto kontrolu nad vlastní spotřebou elektřiny. To ve finále může dlouhodobě přinést finanční úsporu a současně i přispět k ochraně životního prostředí.

Komunitní energetika od srpna 2024

Od letošního srpna se začne v ČR rozjíždět komunitní energetika. Bude možné elektřinu sdílet s rodinou, přáteli. Zapotřebí k tomu bude registrace u datového centra a nový, tzv. chytrý elektroměr. Ten dostanou lidé od distributorů zdarma, a to po registraci u datového centra. Pořídit si ho lze už nyní na vlastní náklady. Cena takového elektroměru vyjde na několik tisíc korun.

Datové centrum poradí a pomůže už nyní

V provozu je bezplatná informační linka pro všechny zájemce o sdílení elektřiny, a to na telefonním čísle 800 720 204. Předpokládá se, že zájemci o komunitní energetiku, kteří mají v plánu se od srpna registrovat u datového centra, tak využijí služeb call centra už během července. Získají tak potřebné informace, které jim dosud chybí.

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-lidem-na-fakture-za-elektrinu-od-cervence-pribude-novy-poplatek-tyka-se-sdileni-40477961

https://eru.gov.cz/energeticky-regulacni-vestnik-52024

Náhledové foto: Pixabay