O řidičák bude nově možné přijít i v zahraničí 

policie
Alkohol za volantem, rychlá jízda nebo jiný hrubý přestupek při řízení ? Všechny tyto neřesti budou od teď tvrdě potrestány nejen v domovském státě řidiče. Spácháte-li totiž přestupek v jakékoliv zemi EU, ponesete si za to následky nejen v zemi, ve které bude přestupek spáchán, ale rovnou v celé EU. Jinými slovy: Odnětí řidičského průkazu za hrubý přestupek tak bude hrozit ve všech zemích Evropské Unie, nikoliv jen v místě, kde k přestupku dojde.

Jaká budou přesná pravidla se teprve ukáže

Neukáznění řidiči budou pykat za trest všude. Nebudou tedy moci řídit auto dál ani  v sousedních zemích. Do dnešní doby byly řidičům za řestupky v zahraničí udělovány pokuty, s jinými tresty to ale bylo komplikovanější. Sjednocením trestu by se tak měla vyřešit řada problémů.
řidičák
Foto: Pixabay
Zda-li budou lidé méně bourat a bude i méně dopravních nehod je otázka, na kterou odpoví až čas. Jízda některých řidičů by v každém případě měla být zodpovědnější. Cílem směrnice je samozřejmě přesně to, tedy dodržování pravidel provozu. Čeští řidiči si v zahraničí oběcně dávají docela dobrý pozor, neboť se děsí pokut vyšších než jaké jsou doma, někteří ale přesto hřeší na to, že i v případě vážného přestupku doma o řidičák nepřijdou. To se nyní změní. Princip je jednoduchý: spáchá-li řidič vážný přestupek v některé zemi EU, ta informuje zemi, která řidičské oprávnění vydala a tam bude řidiči také dočasně odebráno.

Je jen otázkou, co s sebou nová směrnice přinese

Příslušná směrnice prošla v tuto chvíli v Evropském parlamentu prvním čtením a nyní budou europoslanci navrhovat případné změny. Unijní zákaz by se ale podle Komise neměl vztahovat na přestupky typu překročení rychlosti do 50 km/h na silnicích mimo město, ve městě by mělo jít o 30 km/h. Řidiči by neměli přijít o řidičský průkaz ani v případě, pokud přestupek za který mu bude odebrán v cizí zemi, není stejně hodnocen také v zemi, která mu řidičský průkaz vydala.
Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.