Protesty dělníků v Číně sílí a ekonomika zpomaluje

Čína

V Číně roste počet protestů pracujících, a to v návaznosti na zpomalení ekonomiky a zhoršujících se pracovních podmínek. Podle nezávislých organizací se počet protestů ve čtvrtém čtvrtletí roku 2023 ve srovnání se stejným obdobím roku 2022 více než ztrojnásobil.

Rostoucí vlna protestů

Od srpna loňského roku se v Číně zvednula vlna protestů pracujících. Podle China Dissent Monitor, skupiny sledující protesty v Číně, se ve čtvrtém čtvrtletí roku 2023 protesty pracujících více než ztrojnásobily ve srovnání se stejným obdobím v roce 2022.

Hlavní důvody protestů

Nárůst protestů je patrný zejména ve stavebnictví a ve výrobním sektoru. Stavebnictví trpí kvůli krizi v realitním sektoru, což vede k neplaceným mzdám a propouštění pracovníků. Výrobní sektor čelí klesajícím zakázkám, což má za následek finanční problémy továren a negativní dopady na zaměstnance.

Důvody protestů v Číně jsou mnohočetné a zahrnují několik klíčových faktorů. Prvním z nich je nevyplácení mzdy, což se týká zejména pracovníků v stavebnictví. Ti často čekají na své platby i několik měsíců. Dalším problémem jsou špatné pracovní podmínky, které zahrnují dlouhou pracovní dobu, nízké mzdy a nebezpečné pracovní prostředí. Dělníci se i často ocitají v situaci, kde nemají dostatečnou právní ochranu, protože nemají právně závazné smlouvy a nemohou se spolehnout na podporu odborů.

„Už je skoro konec roku a já jsem ještě nedostal žádné peníze. Jsou to všechno těžce vydělané peníze stavebních dělníků a ty by měly být vyplaceny až po dokončení práce,“ říká Liu Jun, migrant z provincie S‘-čchuan, který pracuje na stavbě v Sin-ťiangu.

Vládní reakce

Vláda Číny reagovala na rostoucí protesty varováním zaměstnavatelů před „přísnými“ tresty za zpožďování výplat. Zároveň byly místní vlády byly instruovány, aby zajistily včasné vyplácení mezd.

Budoucnost protestů tedy zůstává nejistá. Pokud se ekonomická situace v zemi nezlepší, očekává se, že protesty budou pokračovat. Dělníci požadují lepší pracovní podmínky a větší ochranu ze strany státu, a to je trend, který by mohl pokračovat i v nadcházejících obdobích.

Zdroje info: X, https://www.pgurus.com/labour-protests-in-china-increase-rapidly-amid-economic-slowdown/, https://www.voanews.com/a/labor-protests-pick-up-in-china-as-the-country-s-economy-slows/7491187.html

Náhledové foto: Pixabay