O další odklad splátek příliš lidí nežádá

01_splatky

Jedním z nejvýraznějších ekonomických opatření během první vlny koronavirové pandemie bylo na jaře 2020 umožnění odkladu splátek pro klienty bank i nebankovních úvěrových společností. Tuto možnost v loňském roce využilo na 400 tisíc lidí. Moratorium na splácení úvěrů však na podzim skončilo, během dalších vln již tato možnost neexistovala a to, kolik lidí se dostane do problémů se splácením po ukončení moratoria, bylo hojně diskutováno. Jaká je tedy situace se splácením úvěrů v současné době?

Vstřícnost bank i úvěrových společností

Banky i nebankovní sektornebankovní sektor se na situaci, která přijde po skončení moratoria, připravovaly a avizovaly určitou vstřícnost vůči klientům, kteří se dostanou do problémů se splácením v době, kdy již nebudou mít na odklad splátek zákonný nárok. Odhady nicméně zůstaly za očekáváním (v tom dobrém slova smyslu) a o další odklad splátek požádalo po skončení moratoria celkem 32 tisíc lidí a 1200 firem.

Banky i úvěrové společnosti svým klientům navíc většinou skutečně vyhověly (v případě bank bylo úspěšných žádostí 77 %, v případě úvěrových společností potom 67 %). Objem úvěrů, kterých se nové žádosti o odklad či jinou restrukturalizaci týkaly, je 31,7 miliardy korun. U domácností se současné odklady splátek týkají ze dvou třetin spotřebitelských úvěru a z jedné třetiny hypoték.

02_splatky

Foto: Pixabay

Situace na trhu s úvěry

Banky hlásí meziroční nárůst úvěrů pro domácnosti o 7 %, zodpovědné jsou za něj samozřejmě především hypotéky. Naopak pokles zájmu pociťují spotřebitelské úvěry. Situace v tomto sektoru tak odráží nízkou důvěru v ekonomiku.

Co se nesplácených úvěrů týče, situace je velmi příznivá. U hypoték jejich objem pohybuje pod jedním procentem celkově poskytnutých, u spotřebitelských úvěrů potom činí objem těch nesplácených asi 5,5 %. To je pořád mnohem lepší situace, než která byla ještě před několika málo lety běžná. Bankovnímu ani nebankovnímu sektorunebankovnímu sektoru by tak neměla z nesplácených úvěrů hrozit přílišná rizika.

Otázkou nicméně zůstává, jak se situace změní ve chvíli, kdy skončí státní podpůrné programy pro firmy, což by mohlo vést k nezaměstnanosti a dalším problémům se schopností domácností i firem splácet úvěry.

Zdroj informací: https://www.mesec.cz/clanky/po-skonceni-moratoria-pozadalo-banky-o-odklad-splatek-31-tisic-lidi/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.