Peníze

Zažíváte finanční krizi? Tyto dávky mohou pomoci

Pokud nyní kvůli koronavirovým opatřením či kvůli něčemu úplně jinému zažíváte finanční krizi, určitě nyní zbystřete a vězte, že se to dá řešit. My si dnes představíme tři sociální dávky, jejichž čerpání by mohlo vaši tíživou životní situaci zlepšit. Tak pojďme na to!

Mimořádná okamžitá pomoc

První dávkou, která pro vás může být alespoň dílčím řešením osobní finanční krize, je mimořádná okamžitá pomoc. Pro lidi, kteří byli zasaženi vládními opatřeními proti covidu-19, stát zřídil mimořádnou okamžitou pomoc Covid-19. Bude se tedy vztahovat na ztrátu práce, karanténu či izolaci v souvislosti s covidem-19. Vedle covidové mimořádné pomoci existuje ještě ta klasická. Ta se vztahuje na případy náhlých požárů, povodní, vichřic či jiných náhlých výdajů, které žadatel nemůže zvládnout. Na této dávce můžete dostat až 57 900 Kč, což je pětinásobek životního minima. Tyto prostředky je možné použít na životní potřeby, nikoli však na dluhy, leasingy léky nebo náklady, které se váží k podnikatelské činnosti.

Přídavek na dítě

Na tyto sociální dávky máte nárok tehdy, pokud máte dítě a výše příjmu domácnosti není vyšší než 2,7násobek životního minima určeného pro tuto domácnost. Pokud má alespoň jeden z rodičů dítěte práci, zvyšuje se příspěvek o 300 Kč. Dokud bude trvat podmínka nízkého příjmu domácnosti a zároveň půjde pořád o nezaopatřené dítě, nárok na dávku trvá.

Příspěvek na bydlení

Poslední sociální dávkou, která vám může v tíživé finanční situaci pomoci je příspěvek na bydlení. Primárně jde o dávku, která pomáhá s uhrazením nájmu, elektřiny či plynu. Kdy na něj máte nárok? Pokud 30 % (v Praze 35 %) z vašich příjmů nestačí na pokrytí nákladů na bydlení. Zároveň ještě musí být splněna podmínka, že normativní náklady na bydlení jsou nižší než vaše skutečné náklady. Dávku můžete čerpat i pokud nemáte na dané adrese, kde vám náklady vznikají trvalé bydliště. Na jeden byt však lze pobírat jen jeden příspěvek.

 

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *