O chaty je zájem, promítá se to i v cenách

Chalupa

Mít chatu nebo chalupu byl cíl a sen mnoha generací v minulosti. Dnes se trend vrací a o tyto odpočinkové stavby vhodné na víkendy či prázdniny jsou opět v kurzu. To se však podepisuje i na cenách těchto nemovitostí. Pojďme se tedy společně podívat, na situaci okolo chalup a chat.

Nejen k rekreaci

V dnešní době je trend pořizování venkovských chat a chalup na samotách, mimo město. Ne vždy však slouží jen klasicky k rekreaci. Čím dál více lidé hledají i chalupy na běžné trvalé bydlení. Většinou jde o rodiny, které jsou motivovány mimo jiné i vysokými cenami nákladů bydlení ve městech. Klíčovými v těchto situacích jsou dopravní spoje s městem, které musí být dobré, aby se rodina nemusela omezovat a například hledat nové zaměstnání či školy pro děti.

Jaké lokality lákají?

Úplně nejvíce mezi lokalitami, o které je zájem, vede Středočeský kraj. V Praze – západ a Praze – Východ se prodává nejvíce chat a chalup. To se také odráží na ceně domů. Právě zde jsou tyto stavby nejdražší. Lidé z okolí Brna však více vyhledávají region jižní Moravy. Například u Novomlýnských nádrží. Pokud si nemohou lidé z Brna a jižní Moravy dopřát tyto lokality, většinou hledají i na nedaleké Vysočině.

Ceny šplhají nahoru

Výše uvedené trendy se dle ekonomických zákonů musí projevit i na cenách chat a chalup. Pro představu – v každém kraji se ročně prodají desítky takových nemovitostí. Ve Středočeském kraji se pak počet nákupů pohybuje okolo trojnásobku oproti ostatním krajům. V roce 2014 byla průměrná hodnota (cena) takové chaty nebo chalupy 802 784 Kč. V minulém roce to však již bylo téměř 1 200 000 Kč. Ve zmiňovaném Středočeském kraji je pak nárůst následující. Z 1 234 958 Kč (2014) na 1 329 989 Kč (2018). Pokud tedy přemýšlíte nad koupí takovýchto staveb, určitě si uvědomte, že za ně můžete dát srovnatelně, jako za levnější rodinný dům nebo byt.

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.