Vyplatí se hrubá stavba svépomocí?

Hrubá stavba

Otázka, na kterou určitě existuje spousta odpovědí. Stavební firmy vám pochopitelně budou vyprávět dlouhé příběhy o tom, že rozhodně ne. Spousta lidí od fochu zase bude tvrdit opak a řeknou vám, že by nikdy stavbu celé nemovitosti jedné firmě nesvěřili. Ať už je situace jakákoli, pokusíme se vyčíslit stavbu rodinného domu o výměře cca 150 m² majícího i garáž. Ceny jsou samozřejmě ilustrační, lišit se mohou dle dodavatelů materiálů či sazeb řemeslníků. Počítejme s tím, že pozemek už máme. I jeho cena se pohybuje různě. V menších obcích se cena pohybuje okolo 1000 korun za m², ve velkých městech klidně i okolo dvojnásobku a výše.

Základová deska

Tady je třeba počítat s tím, že základovou desku lze řešit dvěma způsoby. Levnější je samozřejmě šalování dřevem s tím, že se deska nakonec vylije betonovou směsí a dřevo se ještě druhotně použije na stavbě či později k přitopení. Druhou dražší alternativou je nákup ztraceného bednění. Postup je u něj rychlejší a práce jednodušší. Myslete i na cenu betonu. Tradičně se pohybuje okolo 2000 za m³. Samozřejmě může jít i výš. Obecně lze říct, že nás cena desky vyšla okolo 200 000 korun. Do ceny počítáme různá měření a další poplatky.

Hrubá stavba

Tady je třeba zahrnout několik důležitých položek. Tu hlavní tvoří stavební materiál. My jsme zvolili cihelné bloky, jež jsou oproti porfixovým poněkud dražší. Materiál nás vyšel na nějakých 150 000 korun. Dále bylo zapotřebí myslet také na realizaci střechy. Na tu jsme si sami už netroufli a pozvali odborníky. Střecha vyšla něco málo kolem 550 000 korun včetně práce tesařů, pokrývačů a klempířů.

Okna a rozvody

Hrubá stavba tedy byla hotova. Poté už jsme pouze nakoupili okna za cenu okolo 150 000 korun. Samozřejmě po řádném výběrovém řízení. Někteří prodejci zkoušeli i 220 000 korun. Rozvody elektřiny vyšly také na nějakých dalších 50 000 korun s tím, že je řešil do značné míry elektrikář. Otopný systém už do hrubé stavby nepočítáme, ten přišel na řadu až poté. Všeho všudy nás tedy hrubá stavba včetně oken přišla na nějakých 1 100 000 korun. Cena to poměrně lidská. Při nacenění od firem jsme se dostávali cca na 1 500 000 korun. Jen je třeba brát v potaz vlastní úsilí a čas strávený na stavbě…

 

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.