Nulová tolerance: Ledy by měly být prolomeny

Pivo

Šílenci za volantem, případně za řidítky motorových vozidel, tady byli, jsou a budou. Jich se zřejmě nulová tolerance alkoholu při řízení motorových vozidel nijak nedotýká. Ostatní normální řidiči by zřejmě takto přísný bič mít nemuseli. Nebo ano? Podíváme se přesněji, jak se věci mají v zahraničí a samozřejmě se také zaměříme na lehce absurdní situace, jež se týkají cyklistů a vodáků. Ostatně právě o těchto dvou skupinách účastníků silničního provozu je v poslední době vcelku solidní rozruch.

Jsme jednou z posledních čistě restriktivních zemí

Už je to tak. Spolu s Českou republikou kompletně zakazují alkohol Slováci, Rumuni a Maďaři. Shodou okolností najdou všechny bývalé socialistické země v této společnou řeč. Jestli se tak trochu všichni nebojí, že by občané začali extrémně zlobit, když se jim něco povolí. Tradičně se v evropských zemích pohybuje hranice kolem 0,5 promile. Chorvatsko, Nizozemí, Německo a mnohé další země to mají nastavené přesně takto. V Polsku jsou střídmější a pohybují se na 0,2 promile. Ve Velké Británii a na Maltě je 0,8 promile.

Jedno pivo a šlápnem do pedálů

Přesně tato uvažuje spousta výletníků milujících cyklistiku. Pokud si projíždíte hrady, zámky a krásnou krajinu naší země, pivo oficiálně nesmíte. Jen málokdo mimo profi cyklistů a abstinentů toto pravidlo respektuje. Co si budem… V poslední době mě hodně zaujalo vystoupení starosty Uherského Hradiště pana Stanislava Blahy. Jednoznačně vystihl fakt, že zatímco policisté absurdně pokutují cyklisty s minimální hladinou alkoholu na vinných stezkách při zavírání či otevírání sezony, nedaleko umírají na silnicích motorkáři. V kopcích nedaleko Buchlova to rozpálí kdekdo. Udělat tedy vodákům a cyklistům výjimku, nebo volit plošné zvýšení limitu? To druhé by bylo zřejmě spravedlivější. Vždyť cyklisté nejezdí jen po cyklostezkách.

Mnohem vyšší sankce jako řešení

Celé to přece není o tom, jestli budete mít 0,0 nebo 0,3 či 0,5 promile alkoholu v krvi. Bojíme se zneužívání této případné novelizace? Pak přece není problém extrémně zpřísnit pravidla silničního provozu. Za překročení limitu by měly přijít mnohem silnější sankce. Člověk by pak jasně věděl, že dvě deci vína nebo jedno pivo ano, více nikoliv. Ostatně podobné je to i s překročením rychlosti. Pokud někdo jede po dálnici více než oněch povolených 130 km/h, pak by měl trpět, a to pořádně. To samé platí i o rychlostech na okresních silnicích a v obcích. Jak bylo řečeno na počátku. Pitomci budou na silnicích bohužel vždycky. Právě oni si bouračku zaslouží, nicméně většinou ublíží i nevinným…

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.