Jak si prodloužit rodičovskou dovolenou? Vcelku jednoduše

Je možné si vůbec naplánovat to, jak dlouho budete s dítětem doma? Co když na konci rodičovské dovolené zjistíte, že chcete být se svým dítětem dál? Nebo prostě jen neseženete školku? Zůstat s dítětem samozřejmě můžete, má to ale svá pravidla. Například zaměstnavatel vám může dát za určitých podmínek výpověď.

Doba rodičovské dovolené není stejná jako doba pobírání rodičovského příspěvku

Výše uvedená skutečnost je tím základním, co byste měli zvážit. Zatímco rodičovský příspěvek můžete pobírat až do čtyř let věku dítěte, rodičovská dovolená může trvat maximálně tři roky. Tak například můžete pobírat rodičovský příspěvek a přitom nemusíte být s dítětem doma. Nebo můžete být s dítětem doma, ale rodičovský příspěvek čerpat nemusíte.

Rodičovská dovolena vs. rodičovský příspěvek

Rozdíl mezi rodičovskou dovolenou a rodičovským příspěvkem je v tom, že rodičovský příspěvek je určitou sociální dávkou, která má nahradit výpadek platu, když je jeden z rodičů mimo pracovní poměr. Rodičovská dovolená pak zase souvisí pouze s prací – zaměstnavatel je povinen poskytnout svému zaměstnanci (zaměstnankyni) rodičovskou dovolenou v době trvání do tří let věku dítěte. Na rodičovský příspěvek může dosáhnout pouze jeden z rodičů, na rodičovskou dovolenou můžou ale jít oba.

Zaměstnavatel musí souhlasit

Zaměstnavatel je povinen poskytnout své zaměstnankyni rodičovskou dovolenou do tří let věku dítěte – ne delší. Pokud chce ale zaměstnankyně tuto dobu prodloužit, už to nebude rodičovská dovolená. Musí svého zaměstnavatele požádat o neplacené volno. A je jen na zaměstnavateli, jestli to schválí nebo ne. V případě, že bude zaměstnavatel trvat na tom, že zaměstnankyně nastoupí hned po dovršení tří let dítěte a ona tak neučiní, může jí dát výpověď.

Není to tak jednoduché…

Při rozhodování se ale zaměstnavatel řídí důvody, proč zaměstnankyně žádá o neplacené volno. Pokud se jí přes veškerou snahu nepodařilo sehnat školku, pak to zaměstnavatel musí zohlednit. Pokud jste se ale školku sehnat nesnažili, pak už je to jiná situace.

Finance jsou velmi zajímavou oblasti. Mám zkušenosti a ráda se o ně s vámi podělím.