John Deere propouští stovky pracovníků na Středozápadě a přesouvá výrobu do Mexika: Zisk klesá, poptávka slábne

01_zemedelstvi

Americký gigant zemědělské techniky John Deere čelí nelehkému období. Firma oznámila masivní propouštění na Středozápadě USA a plánuje přesun části výroby do Mexika. Co stojí za tímto rozhodnutím a jaké budou jeho dopady?

Konec éry stability

Společnost John Deere, ikonický výrobce traktorů a zemědělské techniky, oznámila další vlnu propouštění, která zasáhne stovky pracovníků v závodech na Středozápadě. Firma plánuje propustit asi 610 výrobních zaměstnanců v závodech v Illinois a Iowě. 

„Rostoucí provozní náklady a klesající poptávka na trhu vyžadují celopodnikové změny,“ uvedla společnost v oficiálním prohlášení.

Mexiko jako nová destinace

Překvapivým krokem je plánovaný přesun výroby smykem řízených a kompaktních pásových nakladačů do Mexika. Tento krok má být dokončen do konce roku 2026. Firma argumentuje snahou o optimalizaci výroby a zlepšení provozní efektivity.

Dopady na zaměstnance

Propuštění pracovníci nezůstanou zcela bez pomoci. Společnost nabízí doplňkovou podporu v nezaměstnanosti, která pokryje až 95 % jejich týdenní čisté mzdy po dobu až 26 týdnů. Zaměstnanci také obdrží podíl na zisku a zdravotní výhody.

Navzdory propouštění firma John Deere vykazuje solidní finanční výsledky. V loňském roce dosáhla zisku 10,166 miliardy dolarů. Nižší ceny úrody vedou k přebytkům neprodaných traktorů a kombajnů u prodejců, kteří musejí snižovat ceny a rušit objednávky.

Kritika ze strany zaměstnanců

Někteří dlouholetí pracovníci vidí situaci kriticky. „Jediným důvodem, proč to společnost Deere dělá, je chamtivost,“ uvedl anonymně jeden ze zaměstnanců pro The Guardian. John Deere snížil svůj roční výhled zisku a očekává pokles prodeje velké zemědělské techniky. Tento trend souvisí s nižšími cenami úrody a přebytkem neprodaných strojů u prodejců.

Zdroje info: Reddit, https://www.theguardian.com/business/article/2024/jun/07/john-deere-layoffs-work-moving-mexico, https://www.foxbusiness.com/economy/john-deere-announces-mass-layoffs-midwest-amid-production-shift-mexico

Náhledové foto: Pixabay