Norský penzijní fond hlásí rekordní čtvrtletní zisk díky technologickým akciím

peníze

Největší státní investiční fond na světě, norský Government Pension Fund Global, vykázal v prvním čtvrtletí roku 2023 zisk 110 miliard dolarů. Pozoruhodný výsledek byl podpořen vysokými výnosy z investic do technologického sektoru, zejména do akcií předních technologických společností.

Obří norský penzijní fond zažívá rekordní zisky

Norský státní investiční fond, jednou z největších investičních entit na světě, oznámil mimořádné výsledky za první tři měsíce letošního roku. Hlavním tahounem skvělého čtvrtletního výkonu byly investice do akcií firem z technologické branže. „Naše akciové investice dosáhly v prvním kvartále velmi vysokých výnosů, především díky technologickému sektoru,“ potvrdil Trond Grande, zástupce generálního ředitele fondu.

Akciové investice fondu přinesly za uplynulé čtvrtletí výnos 9,5 %. Klíčovou roli sehrály vynikající výsledky předních technologických firem. Zatímco některé z takzvané „velkolepé sedmičky“ amerických akcií částečně oslabily, jiné naopak významně posílily. „Nvidia se stále drží vpřed díky nadšení z umělé inteligence. Trh se na tyto společnosti dívá nyní diferencovaněji,“ vysvětlil Grande s odkazem na firmy jako Apple, Amazon, Alphabet, Meta, Microsoft či Tesla.

Úspěšná diverzifikace navzdory výkyvům

Přes solidní výsledky technologických titulů však fond zaznamenal výkyvy v dalších oblastech. Investice do nemovitostí skončily v prvním kvartále v záporu, investice do infrastruktury obnovitelných zdrojů pak klesly o 11,4 %. I přes tyto výkyvy zůstal celkový výsledek norského penzijního fondu výborný, což dokládá správně zvolenou strategii diverzifikace.

Obrovská hodnota i po čtvrtletním zisku

Po započtení rekordního čtvrtletního zisku 110 miliard dolarů dosáhla celková hodnota norského Government Pension Fund Global ke konci března neuvěřitelných 1,6 bilionu dolarů. Obří státní fond tak potvrdil svou pozici největšího investičního fondu světa s aktivy rozloženými do více než 8800 společností v přibližně 70 zemích.

Zdroje info: Reddit, https://www.pionline.com/sovereign-wealth-funds/norways-government-pension-fund-global-gains-63-first-quarter-equities-soar, https://www.cnbc.com/2024/04/18/worlds-largest-sovereign-wealth-fund-posts-110-billion-in-q1-profit.html

Náhledové foto: Pixabay