Česká pošta varuje před novou vlnou podvodů, někdo se za ní vydává

SMS

S podvodníky se v poslední době roztrhnul doslova pytel. Ti využívají všechny možné i nemožné způsoby, aby se dostali k cizím penězům. Třeba se vydávají za Českou poštu. K imaginárním doručovaným balíkům někdo zasílá falešné zprávy ve formě SMS, kde nechybí upozornění na jakýsi nedoplatek. Cílem zlodějů je jako obvykle získat co údaje k elektronickému bankovnictví, resp. platební kartě.

Podoba podvodu

V SMS zprávě se mluví o potřebě doplatit nedoplatek, jehož hodnota se pohybuje v řádu několika desetikorun. Ve zprávě nechybí ani odkaz na platební bránu, kde v momentě jejího použití útočník získá informace k použití platební karty. Obratem pak může celý obnos peněz vybrat, aniž by si toho v danou chvíli důvěřivý zákazník povšiml.

podvod

Foto: Pixabay

Jak se bránit?

Na nedůvěryhodné zprávy raději nereagujte. Jakmile vás zprávy budou chtít svést z cesty a před vámi se otevře formulář s dotazníkem na vaše podrobné informace o vašem účtu nebo kartě, ihned zprávu zavřete a nic nevyplňujte. Jedině tak můžete ochránit váš majetek.

Aktuálně se šířící podvodné zprávy má Pošta uvedené na svých stránkách. Tím nejlepším způsobem, jak se vyhnout problémům je ale uvědomění si toho, že Česká pošta doplatky přes SMS zprávy nikdy nevyžaduje. Balíček buď již zaplatil odesílatel, anebo si od vás částku vybere doručovatel v okamžiku předání balíčku, pokud je na dobírku. Podobné podvodné zprávy samozřejmě nemusí mířit pouze na Českou poštu, ale může se v ní objevit jméno kterékoliv zásilkové společnosti. Vždy máte také možnost zkontrolovat si, zda uváděné číslo balíčku vůbec existuje. Pošta i všechny ostatní zásilkové společnosti na svých webových stránkách tuto možnost poskytují.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/ceska-posta-podvodne-zpravy-varovani.A240416_124241_ekonomika_rie

https://www.ceskaposta.cz/o-ceske-poste/aktualni-podvodne-e-maily

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.