Srovnání půjček přes internet vám pomůže ušetřit peníze i čas

Srovnání půjček, díky němuž získáte rychlý přehled o nabídkách a úrokových sazbách bank i nebankovních společností je prvním krokem, který byste měli udělat v momentě, kdy zvažujete vzít si půjčku. Přestože si češi přes internet půjčují rok od roku víc a víc peněz, dle průzkumů zhruba třetina z nich nabídky neporovnává vůbec a přibližně polovina vybírá pouze ze dvou variant. To je samozřejmě chyba, protože rozdíly jsou i mezi bankami veliké a rozdíly v celkové splatné částce mohou u větších půjček činit i desítky tisíc korun.

Pravidla, jak porovnávat půjčky

Bez ohledu na to, zda potřebujete stovky tisíc na koupi nového automobilu, nebo vybavení domácnosti, případně jen pár tisíc na nečekané výdaje menšího rozsahu – pravidla pro srovnání půjček je vždy stejná, zaměřte se zejména na tyto body:

  • Výše půjčky a doba splatnosti
  • Výše RPSN (je důležitější než úrok)
  • Celková splatná částka (kolik celkem zaplatíte)
  • Forma splácení a výše poplatků za prodloužení doby splatnosti
  • Výše sankcí při potížích se splácením
  • Známost poskytovatele (u banky se bát nemusíte, nebankovní společnosti si můžete prověřit v registru ČNB)
  • Zkušenosti ostatních klientů
  • Délka a srozumitelnost úvěrové smlouvy
  • Přehlednost webových stránek

Půjček přes internet už se bát nemusíte

Po novele zákona o spotřebitelském úvěru mohou peníze fyzickým osobám půjčovat už jen výhradně licencované společnosti a banky. Licenci jim vydává Česká národní banky a všechny jsou dohledatelné na jejích webových stránkách. Pokud se rozhodnete půjčit si peníze u některého z těchto subjektů, nekalých praktik či podvodů se obávat nemusíte. Nesetkáte se s poplatky předem, či rozhodčími doložkami ve smlouvách. Na webových stránkách obvykle naleznete kalkulačku pro orientační výpočet půjčky a náhledy všech smluv. Doporučujeme obojímu věnovat dostatek častu předem.

Jak si půjčit peníze zodpovědně?

Odpovězte si na pár základních otázek. Potřebujete peníze na skutečně opodstatnitelé věci a výdaje, jejichž hodnota přetrvá i po splacení úvěru? Půjčka určená na vybavení domácnosti jistě dává větší smysl, než úvěr na nový mobil či letní dovolenou. Budete mít dostatečný finanční příjem po celou dobu splácení? Nastavte si raději nižší měsíční splátku, abyste se nedostali pod příliš velký tlak. Porovnáváte více nabídek? Využijte specializované srovnávače úvěrů, nebo si projděte sami webové stránky jednotlivých bank a nebankovních poskytovatelů.

Kde srovnávat půjčky a jiné finanční produkty?

Na webu naleznete celou řadu finančních a pojišťovacích srovnávačů. Jedním z nich je například www.okfin.cz, který umožňuje prohledávat a srovnávat úvěry z mnoha kategorií. Narozdíl od jiných přitom pracuje primárně s hodnotou RPSN, nikoliv úrokem. Na webu je rovněž prostor pro sdílení zkušenosti ostatních lidí a veškeré parametry jsou pravidelně ručně aktualizovány. Stejným způsobem je navíc možné porovnat i další produkty. Ať už hledáte povinné ručení pro váš automobil, cestovní pojištění do zahraničí, nebo si chcete porovnat výši úrokových sazeb u hypotéky, s portálem OKfin.cz to zvládnete během několika minut. Samozřejmě zdarma a nezávazně.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.