Nezaměstnanost opět klesá – 4,8%!

Nezaměstnanost

Nezaměstnanost má v České republice spíše klesající tendenci asi od roku 2012. Poslední statistická čísla, která v minulém týdnu vyšla, ukazují, že tento trend bude nadále plněn. Statistiky totiž hlásí 4,8%. Čímž jsme výrazně pod průměrem Evropské unie!

Proč nezaměstnanost klesá?

Příčin tohoto dalšího výrazného klesání může být více. Zaprvé situaci a datům nahrává roční období, které teď panuje. Jaro je tradičně spíše příznivé pro míru nezaměstnanosti, jelikož se na trhu práce objevují nové sezónní práce. Jde například o stavbu a opravy silnic, práce ve stavebnictví či práce v zahrádkářstvích. Další příčnou je určitě aktivní politika vlády, která si, jak je pro levici typické, vytyčila boj s nezaměstnaností jako svůj hlavní cíl. Celý výrazně úspěšný vývoj z let 2013 do dneška může být také spojen s intervencemi ČNB. Aspoň to tvrdí její představitelé, avšak ani mezi veřejností ani mezi ekonomy nejde o ověřitelné dogma.

Jak je na tom nezaměstnanost v regionech?

Samozřejmě, že se míra nezaměstnanosti také liší v jednotlivých krajích. 4,8% je jen celorepublikový průměr. Existují i čísla výrazně nižší a naopak existují i místa, kde ani celkový pozitivní vývoj nic nezmění a míra nezaměstnanosti je tam tristní. V tomto období nabízí zaměstnavatelé asi 151 000 volných pracovních pozic. Na jedno místo tak připadá asi 2,4 uchazeče.  Nejhůře je na tom Karvinsko, kde na jedno místo čeká 13,9 lidí. Dále jsou pak Jeseník (10), Ústí nad Labem (8,9) nebo Sokolov se svými 7,4 lidmi na jedno volné pracovní místo. Například na Karvinsku se tak míra nezaměstnanosti blíží 10%. Nejlepší je situace v Plzeňském kraji, kde je míra nezaměstnanosti 3,10%. Následuje Praha (3,20%) a Středočeský kraj (4,00%).

Česká republika – špička Evropy!

Česká republika patří k nejlepším státům Evropské unie. EU počítá nezaměstnanost vlastní jednotnou metodikou, která nám určuje 3,4% nezaměstnanost. Jsme tak na prvním místě, pokud seřazujeme míry nezaměstnanosti v evropských zemích vzestupně. Dále následují Německo (3,9%) a Malta (4,1%). Nejhoršími členy EU jsou Řecko (23%) a Španělsko (18%).

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.