Nezaměstnaní nebudou muset chodit na Úřad práce. Bude možné se evidovat z pohodlí domova

Marian Jurečka

Už od podzimu by mělo být možné podat žádost do evidence uchazečů na Úřadu práce online. Doposud to tak není možné. Ministr práce a sociálních věcí počítá s touto digitální formou ještě letos. Co vše půjde vyřídit online?

Pokud jste nezaměstnaní a chcete se zaevidovat na Úřadu práce ČR (ÚP), musíte tak učinit osobně. Totéž platí i při žádosti o podporu v nezaměstnanosti. I tu je nutné podat osobně na konkrétním příslušném pracovišti ÚP. Už od letošního podzimu se chystá v tomto směru zásadní změna.

Digitální obsluha klientů

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka chce od letošního podzimu, aby byla možná komunikace s ÚP digitální formou. Zatímco nyní se musí nezaměstnaný dostavit na ÚP osobně se žádostí o zaevidování, tak od podzimu by to mělo být možné online. Stejně tak i v rámci podání žádosti o podporu v nezaměstnanosti nebude potřeba řešit osobně, ale bude možné rovněž vyřídit online z pohodlí domova.

Jurečka oznámil, že je v plánu od podzimu letošního roku digitální obsluha klientů v oblasti zaměstnanosti. Uchazeč o zaměstnání by tak už nemusel chodit osobně přímo na úřad, ale mohl by úkony provést přes digitální službu. Cílem podle Jurečky je, aby v oblasti zaměstnanosti, aktivní politiky zaměstnanosti a vzdělávání došlo k maximálnímu využití digitálních kanálů.

Žádosti bude možné podávat elektronicky

Uchazeči o zaměstnání i žadatelé o podporu v nezaměstnanosti by mohli s ÚP komunikovat již přes fungující aplikaci Jenda. Podle Ministerstva práce a sociálních věcí je aktuálně systém upravován tak, aby žádost v oblasti zaměstnanosti umožňoval na stejné úrovni, jako je to u sociálních dávek. V současné době lze přes tuto aplikaci vyřídit rodičovský příspěvek, přídavek na dítě a příspěvek na bydlení.

Plánovaná revize systému dávek

Ministerstvo práce a sociálních věcí plánuje i revizi systému dávek. Díky tomu by mělo dojít ke zjednodušení správního řízení. Návrh ovšem bude muset nejprve projít legislativním procesem. V letošním roce je v plánu investovat do inovací takřka jednu miliardu korun. Ministr práce Jurečka prohlásil, že je snadné utrácet peníze, ale důležité je, že je dokáže ministerstvo utrácet efektivně.

Zdroj: https://www.finance.cz/550119-k-zarazeni-do-evidence-uchazecu-o-zamestnani-jiz-nebude-nutna-osobni-navsteva-uradu-prace-postaci-aplikace-jenda/

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/ministerstvo-prace-a-socialnich-veci.A240322_094846_domaci_mul

Náhledové foto: Marian Jurečka Twitter