Nevěřící Schillerová: Zrušením WFT by státní kasa přišla o 27 miliard korun

Alena Schillerová a její grafy

Bývalá ministryně financí nenechá na současném Ministerstvu financí nit suchou. Stačí se ostatně podívat na některé její tweety a je jasné, že ministr Stanjura mezi její dobré kamarády zrovna nepatří. Důkazem může být i její poslední tweet týkající se daně z neočekávaných zisků, tady takzvané windfall tax. Alena Schillerová přímo ve svém tweetu obvinila Ministerstvo financí České republiky z toho, že připraví státní kasu o 27 miliard korun.  

Prospěch bank a energetických gigantů

Právě banky a energetické giganty budou mít podle bývalé ministryně financí profit z toho, že by se zrušila ona windfall tax. Navíc je podle ní naprosto nevhodná doba, ve které Ministerstvo financí hodlá českým domácnostem, firmám a živnostníkům zvyšovat daně o 72 miliard korun.

Je vláda mimo ekonomickou realitu?

Ač zrovna Alena Schillerová je zřejmě ta poslední, která by měla poukazovat na utrácení vlády a nesystematické kroky, některé kritice lze bohužel rozumět. Vždyť tvrdit občanům, že za předražené potraviny mohou potravináři je trochu mimo mísu. Základem tržního hospodářství je vztah nabídky a poptávky. Největší marže mají nadnárodní řetězce, na které nikdo moc nemůže. Věřit premiérovi, že na ně bude tlačit, rozhodně nemusí každý a ani se tomu nedivím.   

Co by mohlo pomoct?

Každopádně vynulování oné rekordní sekery, která aktuálně vznikla. Daně zaměstnanců by se mohly zvýšit na úroveň superhrubé mzdy. Ta by se ale určitě zavádět neměla. Důležité je nepochybně také zdanit odtoky dividend do zahraničí. Zapomenout nelze ani na osekání dotací. Na těch jsou ale přisátí mnozí šíbři a političtí kamarádíčkové. Zastaralá BVPčka pro armádu a moderní drahé letouny z USA také patří mezi extrémní výdaje. Z politiky by měl zmizet klientelismus a třeba neskutečné výdaje na drahé poradce. Vždyť třeba Danuše Nerudová ani nevěděla, že vlastně za peníze radí.

Zdroje info: Autor, Twitter, https://www.twobirds.com/en/insights/2022/czech-republic/windfall-profits-tax-newly-introduced-in-the-czech-republic, https://www.kurzy.cz/akcie-cr/nazory/A-P-T-90-PR-1656369/,https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/vlada-expert-poradce-rady-pravnici-platy-nerudova.A230827_211209_domaci_mejt

Alena Schillerová: Náhledové foto Úřad vlády České republiky

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.