Spotřeba avokáda prudce roste u nás i ve světě

avokádo

Tmavozelený plod ve tvaru velké hrušky původem z Mexika se začíná i u nás prodávat stále více. Avokád se v Česku se sní skoro o čtvrtinu více než před pěti lety. Stojí za tím nevšední chuť ovoce, které se dá upravit na řadu způsobů. Množství spotřeby avokáda roste přímou úměrou a brzy z něj bude druhé nejvýznamnější ovoce na světě.

Proč je zájem o avokádo?

Avokádo je plné minerálních látek, nenasycených mastných kyselin, vlákniny, draslíku a tuků příznivě působí především na kardiovaskulární systém. Obsahuje jen kvalitní tuky, u kterých se nemusíte bát jejich množství. Je oblíbené nejen do pomazánek, ale hodí se i do čerstvých letních salátů apod.

Avokádo se brzy stane nejoblíbenějším exotickým ovocem hned po banánech. Konkurovat tak bude i ananasu či oblíbenému mangu. U avokáda jsme samozřejmě závislí na jeho dovozu, pěstuje se totiž jen v tropických či subtropických oblastech, odkud se k nám dováží často ještě nezralé a tvrdé. Produkce těchto plodů je vysoká především v Mexiku, které produkuje až kolem 40 % celosvětového množství.

Pozadu nezůstává ani Peru, Kolumbie, nebo Keňa odkud míří avokáda přímo do Evropy. Zde pak rychle dozrávají a jsou připravené k rychlé konzumaci.

avokádo

Foto: Pixabay

Všichni chtějí avokádo

Avokádo není hitem jen v České republice, ale i ve všech zemích západní Evropy. Pokud jejich plody nemají zrovna ideální tvary, využít se dají pro restaurace v podobě tzv guacamole fresh, nebo avokádové pěny. I o „nedokonalé“ plody je tak velký zájem.

V posledních letech je však dovoz avokád ohrožen díky drogovým dealerům, kteří jeho zásilky často využívají. Díky tomu se dodávka avokád může kdykoliv dočasně zeslábnout.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/avokado-pestovani-cr-spotreba-zemedelstvi.A230817_212746_ekonomika_drh

https://www.producereport.com/article/avocados-expected-become-second-most-traded-tropical-fruit-2030

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.