Spolupráce s Německem ušetří Česku při nákupu nových tanků

Leopard

Již více než rok trvající válka na Ukrajině donutila evropské politiky mnohem vážněji se zabývat vlastní obranou. Modernizace Armády České republiky je však plánovaným procesem a musela by přijít i bez ruského útoku. Jednou z hlavních výzev, kterým armáda a Ministerstvo obrany čelí je nutnost obměnit vybavení tankového vojska, které stále spoléhá na staré sovětské tanky T-72, byť v modernizované podobě. V letošním roce přebírá armáda 14 německých tanků Leopard 2A4 jakožto náhradu za některé tanky T-72 poskytnuté k Ukrajině. Obměna celého tankového vojska bude ale vyžadovat mnohem více.

Spolupráce s Německem

Jako ideální kandidát pro nový základní tank Armády České republiky je uvažován tank Leopard ve verzi 2A8. Tento tank využívají s výjimkou Francie a Velké Británie jako svůj standardní typ všichni evropští členové NATO. V ideálním případě by armáda potřebovala 120-140 strojů tohoto typu, nákup však bude zahrnovat 70 strojů. I tento počet by měl však být pro obranu země dostatečný.

Na české Ministerstvo obrany se obrátilo ministerstvo německé s nabídkou společného nákupu těchto strojů. Výhodou nákupu v rámci jedné zakázky je nižší cena, rychlejší dodání i urychlení výcviku osádek. Zakázka v hodnotě několika desítek korun tak bude pro Českou republiku výrazně výhodnější.

tank

Foto: Pixabay

Nejen závazek vůči NATO

Tanky Leopard se stanou mimo jiné i základním prvkem nové těžké obrněné brigády, jejíž postavení slíbila Česká republika v rámci NATO do konce roku 2026. Dodávky všech objednaných strojů by nicméně měly pokračovat do konce tohoto desetiletí.

První jednání mezi ministerstvy obrany České republiky a Německa již proběhla a budou pokračovat při červnové návštěvě německého ministra obrany v České republice. Není prozatím vyloučeno, že by se ke smlouvě připojily i další země. K podpisu smlouvy obsahující veškeré detaily včetně harmonogramu dodávek by nicméně mělo dojít do konce tohoto roku.

Zdroje informací: https://www.e15.cz/domaci/cesko-nakoupi-tanky-leopard-2a8-za-tutez-cenu-jako-nemecko-zapojeni-vice-statu-prinese-slevu-1398656

https://mocr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/cesko-zacne-jednat-s-nemeckem-o-spolecnem-nakupu-bojovych-tanku-244207/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.