Nepřijali vám dítě do školky? Obec vám zajistí náhradu nebo zaplatí

školka

Stát si uvědomil, že nedostatek míst ve školkách brání řadě rodičů v nástupu do práce, což má negativní vliv na ekonomiku a státní rozpočet. Jsou proto nastavena nová pravidla, která by měla situaci značně zlepšit. Co konkrétně rodiče malých dětí čeká?

Školka nebo kompenzace

Vláda ve středu 22. května schválila novelu zákona o dětských skupinách. Tato novela zavádí povinnost obcí buď zajistit dětem možnost docházet do školky či jiného předškolního zařízení. Pokud to není z jakéhokoliv důvodu možné, obec bude muset platit rodičům dítěte kompenzace v maximální výši úhrady, kterou rodiče musí platit v případě, že si péči zajišťují sami. V dnešní době se jedná o částku 5090 Kč.

Pokud tedy obec nemá pro dítě místo ve své školce, musí jej zajistit jinde. Může jít o školky v sousedních obcích, firmách, které provozují firemní školky, dětské skupiny apod. Když selže i tento pokus, přijde na řadu zmíněná platba.

děti

Foto: Pixabay

Nové možnosti

Novinkou jsou tzv. sousedské dětské skupiny, kdy lidé mohou u sebe doma hlídat až čtyři děti, včetně těch svých. I v tomto případě bude mít rodič nárok na kompenzaci od obce. Tuto službu budou moci poskytovat lidé splňující určité podmínky. Jde o bezúhonnost, pedagogické nebo zdravotnické vzdělání či rekvalifikační kurz, absenci infekčních onemocnění apod.

Podobné nároky budou i na prostory, kde bude dětská skupina provozována. Ty budou muset splňovat hygienická a bezpečnostní kritéria. Posouzení naplnění podmínek bude na Úřadu práce ČR.

Na jednu stranu půjde jistě o částečné řešení nedostatku míst v předškolních zařízeních, kterých v Česku chybí desítky tisíc, na druhou stranu bude mít vše i jistá rizika. Pokud např. provozovatel skupiny onemocní, hlídání se zkrátka nebude konat. Rozhodně se ale jedná ze strany vlády o posun k lepšímu.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/clanek/domaci-neni-misto-ve-skolce-rodice-dostanou-od-obce-penize-40473006

Náhledové foto: Pixabay

 

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.