Benzin a nafta zdraží o 13 korun za litr? Elektromobily zachrání planetu i peněženku?

02_elektromobily

Dny běžných aut na benzín a naftu jsou zřejmě sečteny. Blíží se revoluce v automobilové dopravě, kterou zažene drastické zdražení pohonných hmot. Motoristé budou prakticky nuceni přesedlat na elektromobily.

Ceny na benzínkách vystřelí vzhůru

Evropský parlament rozhodl o zavedení nového typu emisních povolenek od roku 2027. Ty zdraží pohonné hmoty natolik, že auta se spalovacími motory se stanou pro většinu lidí finančně nedostupnými. „Pokud cena povolenek dosáhne 200 eur za tunu CO2, litr nafty podraží o 13,25 korun a benzín o 11,75 korun,“ varuje Vladimír Pikora, hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group.

Toto zdražení o třetinu učiní ze spalovacích aut luxus. „Jezdit autem bude luxus,“  říká Pikora. Motoristé tak budou prakticky donuceni přejít na elektromobily.

Rok 2035 k zákazu benzínových a naftových aut už nebude třeba

„Všichni nakonec dobrovolně a rychle přejdou na elektrické vozy,“ předvídá Pikora. Zdražením pohonných hmot zmizí potřeba termínu 2035 pro zákaz prodeje nových aut se spalovacími motory v EU.

Nastane další vlna drahoty a inflace. Emisní povolenky budou i v letecké dopravě či na vytápění budov. To by mělo přinést vysokou inflaci. Ceny dalších služeb a produktů prudce vyženou nahoru náklady na emisní povolenky.

Z vybraných peněz za povolenky vznikne Sociálně-klimatický fond s téměř 100 miliardami eur. Ty mají pomoct lidem zvládnout dopady zdražování. Kritici však vidí v tomto kroku přerozdělování bohatství typické pro socialismus.

Užijte si ještě nízké ceny pohonných hmot

„Vyplatí se proto užít si nejbližší dva roky, kdy bude ještě levné cestovat,“ říká  Vladimír Pikora s připomínkou, že po zdražení budou mnozí sedět doma a zachraňovat klima. Možnost zrušení emisních povolenek se zatím nejeví reálně.

Zdroje info: Vladimír Pikora, hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group, https://zpravy.kurzy.cz/769205-benzin-a-nafta-brutalne-zdrazi-rok-2035-k-zakazu-spalovacich-motoru-nebude-ani-nutny/

Náhledové foto: Pixabay