Neomezená dovolená? Může být realitou

Home office

Zatímco některé společnosti nabízí pouze základních 20 dnů dovolené, které jim nařizuje zákoník práce, jiné společnosti přidávají sick days (obvykle v délce 2 až 5 dnů) a dalších 5 dnů dovolené navíc. Představa, že by si zaměstnanci mohli vzít neomezené množství dovolené – kterou jim navíc zaměstnavatel standardním způsobem uhradí – je pro mnohé firmy nemyslitelná. Jedna česká společnost ale ukazuje, že to jde.

Dny volna jsou oblíbeným benefitem

Dovolená navíc patří mezi oblíbené benefity. A velmi častým standardem už jsou sick days (zaměstnanci je mohou využít v případě, kdy je jim nevolno, nebo krátkodobě onemocní) a několik dnů dovolené navíc. Tyto benefity jsou už dokonce tak časté, že je spousta uchazečů o zaměstnání již bere jako standard. Avšak i tyto dny dovolené jsou časově omezené. Navíc může být poměrně náročné určit, kolik dní sick days mají zaměstnanci vyčerpáno nebo zda se jednalo o čerpání klasické dovolené.

Kancelář

Foto: Pixabay

Mladé společnosti na to jdou jinak

Společnost Welcome to the Jungle nemá problémy s určením, o kterou dovolenou se jedná. Žádné sick days totiž nemají – nepotřebují je. Mají totiž neomezený počet dní dovolené, takže zaměstnanci si mohou vzít dovolenou kdykoli, kdy ji skutečně potřebují. Podle vedení společnosti to vede k vyšší spokojenosti zaměstnanců a z dlouhodobého hlediska také k udržitelnosti práce. Otázkou je, jak by tento princip pracoval ve velké společnosti – Welcome to the Jungle má pouhých 15 zaměstnanců, takže každý z nich je vidět.

Jak často jsou zaměstnanci na dovolené?

Podle společnosti je výhodnější, když si přepracovaný zaměstnanec vezme dovolenou a do práce nastoupí v plné síle. Nezneužívají toho zaměstnanci? Podle vedení firmy si zaměstnanci vybírají mezi 4 až 5 týdny dovolené. Existují ale prý také extrémy: byli zaměstnanci, kteří si vybrali jen několik dnů za rok, a pak zase ti, kteří zvládli i 10 týdnů dovolené za rok. Základem je, aby si zaměstnanci odvedli svou práci.

Inspirace pro ostatní společnosti

Tento inovativní přístup k dovoleným se osvědčil. Je založený na důvěře, takže společnost si může držet jen ty nejkvalitnější zaměstnance. Je otázkou, zda to inspiruje i další společnosti na českém trhu. Mezi další benefity, které se společnost Welcome to the Jungle chystá zavádět je čtyřdenní pracovní týden, částečná práce z domova nebo flexibilní pracovní doba.

Zdroj info: https://www.idnes.cz/finance/prace-a-podnikani/neomezena-dovolena-benefit-zdravotni-volno-honza-kluson.A210603_611073_podnikani_sov

Foto: Pixabay

Finance jsou velmi zajímavou oblasti. Mám zkušenosti a ráda se o ně s vámi podělím.