Minimální mzda

Z visegradských zemí máme nejvyšší výdělky

Skupina Visegradu či Visegradské 4 sdružuje středoevropské země s podobnými reáliemi a podobnou historií. Jde o Českou republiku, Polsko, Maďarsko a Slovensko. Nyní vyšla studie, která potvrzuje, že v Česku máme v porovnání s ostatními státy V4 nejvyšší výdělky.

Nejvyšší průměrná mzda

Pokud se podíváme na průměrnou mzdu v České republice, pak dle každoroční studie společnosti Mazars dělá 1368 eur, tedy v přepočtu 34 932 Kč měsíčně. To je nejvíce ze všech visegradských zemí. Pokud se podíváme na celou střední a východní Evropu, pak je nejvyšší průměrná mzda v Německu, které je před druhým Rakouskem. V Německu tedy činí 3978 eur a u našich jižních sousedů 3108 eur, tedy okolo 100 tisíc korun za měsíc a 80 tisíc korun za měsíc. Nejnižší průměrná mzda v tomto regionu je pak v Kosovu, kde dělá asi 400 eur (10 214 Kč), a na Ukrajině (432 eur – 11 031 Kč).

Česká průměrná mzda dle ČSÚ rostla o 3,2 %

Dle České statistického úřadu lze k ukazateli průměrné mzdy v České republice ještě poznamenat, že v prvním čtvrtletí tohoto roku rostla meziročně o 3,2 %. Dle ČSÚ tak činí 35 285 Kč za měsíc. Nejvíce se dle Mazarsu zvýšily mzdy v soukromé sféře. V Německu o 14 %, na Slovensku, Chorvatsku, Lotyšsku a Severní Makedonii pak o 5 až 10 %. Průměrné mzdy ve Visegradské čtyřce jsou pak následující:

  • Česká republika: 1368 eur,
  • Polsko: 1331 eur,
  • Maďarsko 1147 eur,
  • Slovensko 1113 eur.

České druhé nejvyšší odvody zaměstnavatelů

Studie také srovnávala povinné odvody zaměstnavatelů, které souvisí se zaměstnáváním pracovníků. Ve všech zemích, které studie zahrnovala (21 států střední a východní Evropy) se odvody spíše snižovaly. V průměru dělá u daní a povinných odvodů poměr nákladů zaměstnavatele k hrubým mzdám 15 %. V Rumunsku je to například 5 % a na Slovensku 35,2 %. Česko je pak zemí s druhou nejvyšší sazbou, která činí 33,8 %

Zdroj: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/ze-zemi-visegradu-ma-cr-nejvyssi-prumerny-vydelek-v-eurech-ukazala-studie/2065653
Náhledové foto – Pixabay

 

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *