Německo na hraně: Miliardy eur chybí k dosažení výdajového cíle NATO, tvrdí odborníci

02_nemecko

Německo se ocitlo pod lupou odborníků kvůli nedostatečným výdajům na obranu ve prospěch NATO. Zatímco politici SPD zdůrazňují plnění 2% cíle, odborníci varují před značným finančním deficitem. Navzdory zřízení speciálního fondu na obranné účely stále vzniká propast mezi slibem a realitou.

Německo konečně  chtělo splnit 2% cíl

Po letech trvajícího hádání se Německo konečně rozhodlo, že se pokusí dosáhnout 2% cíle výdajů NATO. V únoru roku 2022 slíbil kancléř Olaf Scholz (SPD), že Německo bude každoročně investovat více než 2% svého HDP do obrany. Avšak podle odborníků to vypadá, že slib a realita se od sebe výrazně liší.

Slibovaný cíl versus finanční propast

Zatímco politici SPD tvrdí, že se cíl 2% bude dodržovat, odborníci spatřují značnou finanční propast, ačkoliv byl zřízen speciální fond na obranu. Německo se mělo podle dohody z roku 2006 zavázat k minimálním 2% výdajům z HDP na obranu. To kvůli zajištění dlouhodobé vojenské připravenosti aliance. Tento závazek byl připomenut na summitu Severoatlantické aliance v Vilniusu v červenci.

Hodnocení Německé společnosti pro zahraniční politiku (DGAP) ukazuje, že německé výdaje na obranu nebudou do roku 2024 stačit na dosažení cíle o 7 miliard eur, i přes existenci zmíněného speciálního fondu. „Celkové výdaje na obranu po roce 2026 výrazně poklesnou, jakmile se speciální fond vyčerpá a běžný rozpočet na obranu zůstane stále stejný, upozornila DGAP.

Institut pro ekonomický výzkum Leibniz na Mnichovské univerzitě také zaznamenal velkou finanční mezeru ve státním rozpočtu na rok 2024. V něm tvoří výdaje na obranu přibližně 1,7% HDP, což znamená nedostatek 14 miliard eur na dosažení cíle. Kromě toho ekonom Hubertus Bardt z Institutu pro německou ekonomiku v Kolíně nad Rýnem uvedl, že mezera by mohla dosáhnout až 40 miliard eur v roce 2027.

Realita versus oficiální data

Podle oficiálních dat NATO Německo v roce 2022 investovalo pouze 1,49% svého HDP do obrany. Tato statistika umisťuje Německo až na 19. místo mezi 30 zeměmi NATO. Jak připomněl portál ZDF, německá vláda minulý týden ustoupila od plánu nechat 2% cíl výdajů na obranu do zákona.

Zdroje info: https://www.politico.eu/article/germany-to-miss-2-percent-nato-defense-spending-target-think-tank/, https://www.reuters.com/world/europe/germany-walks-back-plan-meet-nato-spending-target-annual-basis-2023-08-16/

Náhledové foto: Pixabay