Ruské letectví má problém, který mu odborníci prorokovali

Aeroflot

Ruští představitelé se snaží navenek působit dojmem, že západní sankce zemi nikterak neovlivňují. Toto tvrzení se však nepotkává s realitou. Jednou z oblastí, kde se západní sankce zavedené poté, co Rusko zaútočilo na sousední Ukrajinu, projevují velmi výrazně, je civilní letectví. Množí se případy zpoždění letů ruských společností na vnitrostátních i mezinárodních linkách (typicky do Turecka) a odborníci mluví o tom, že situace se bude pouze zhoršovat. Koneckonců, právě problémy v civilním letectví nejsou pro experty žádným překvapením a prorokovali je hned, co začal být jasný rozsah sankcí.

Závislost na západní technice

Ruské letecké společnosti jsou v naprosté většině závislé na západní letecké technice, tedy na strojích Boeing a Airbus. Stroje ze sovětské éry jsou již extrémně zastaralé a létá jich minimum a nové ruské stroje jsou až na výjimky produkovány v minimálních počtech kusů (za 6 měsíců letošního roku byla v Rusku vyrobena pouze dvě velká dopravní letadla).

Pro západní stroje Rusko ale nemá dostatek náhradních dílů, které ruský průmysl nedokáže nahradit, a chybí i nezbytný servis prováděný přímo výrobcem. Na oboje se totiž vztahují sankce. Rusko má přitom v krátkodobém horizontu jen málo prostoru k manévrování.

Ural

Foto: Pixabay

Kanibalizace letadel

Ruské letecké společnosti mají ohledně servisu prakticky jedinou možnost: nad drobnými problémy přivírat oči a problémy závažnější řešit kanibalizací uzemněných strojů stejného typu. Je nicméně zřejmé, že tento přístup má své kapacitní limity. Podle analytiků bude mít v roce 2026 Rusko pouhou polovinu dopravních letadel ve srovnání se současným stavem. Do té doby bude situace na ruském nebi stále komplikovanější, zpoždění budou delší a častější a bude se zvyšovat i riziko havárií.

Nelze přitom očekávat, že by Rusko bylo schopno nahradit výpadky stroji vlastní výroby, neboť mu chybí výrobní kapacity a mnohá západní technika, které je při výrobě potřeba. Teoreticky může Rusko doufat v určitou pomoc Číny, ta však nebude natolik zásadní, aby byla schopna situaci zvrátit.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/rusko-letecka-doprava-aerolinky-sankce-moskva-dopravce-letecka-spolecnost.A230815_081627_zahranicni_vajo

 https://edition.cnn.com/2022/03/11/business/russia-airlines-sanctions/index.html

 Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.