Nemáte práci? Více než stálý job se vyplatí brigáda či mikrozaměstnání

Zaměstnání

Doba pro nalezení nového zaměstnání je nyní ideální. Spousta lidí přestupuje z jedné firmy do druhé s vidinou vyššího zisku a pohodlnější práce. Pracovní trh aktuálně dokáže nabídnout více než 300 000 volných míst. Ta ale nejsou a pravděpodobně ani ve větším měřítku nebudou obsazená. Proč tomu tak je a z jakého důvodu se lidé raději dívají spíše po brigádách a mikrozaměstnávání?

Volná místa se jen tak nezaplní!

Důvod je vcelku jasný, mnohým lidem chybí potřebná kvalifikace. Ti, kteří mohou pracovat a chtějí pracovat, už aktuálně zaměstnání mají. Nedostatečná kvalifikace je mnohdy nepřekonatelnou překážkou. Zaměstnavatel není ochoten novému zaměstnanci zaplatit rekvalifikaci či dodatečné vzdělání. Zájemci o danou práci také často nemají zájem o další studium. Bez kvalifikace to nejde. Učitel asi těžko bude pracovat jako řezník či opačně…

Jaká místa jsou volná a oč je největší zájem?

Z nejčastěji poptávaných pracovních pozic jmenujme kupříkladu nástrojáře, CNC obráběče nebo řidiče. Jinak si ale místo najdou jistě také programátoři, zámečníci či automechanici. V mnohých částech republiky zcela chybí pediatři, praktičtí lékaři, dentisti. Zapomenout nelze ani na zedníky. Oč je největší zájem? O kvalifikované brigády v mnohých odvětvích a také o administrativní výpomoc. A důvod? Nejčastější je ten, že na sobě mají zájemci o výdělek exekuce.

Zaměstnavatelé začínají s adaptací…

Co jim také zbývá? Lidé, již jsou dlouho nezaměstnaní, potřebují novou motivaci. Jednat se může kupříkladu o příspěvky na dojíždění, bonus na rekvalifikaci nebo nabídka zvýhodněného bydlení. Před Vánocemi potřebují zaměstnavatelé kohokoli, kdo je schopen balit obálky, balíky a kompletovat zboží. Mnohé velké firmy a eshopy už zavedly mikrozaměstnávání vyznačující se tím, že po směně dostane člověk peníze na ruku. Žádné dlouhé hledání, životopisy etc. O předvánoční brigády nicméně alespoň ve velkoměstech zájem je. Problém s nalezením brigádníků mají firmy neschopné nabídnout vyšší mzdu, adekvátní prostředí atd. V logistických centrech v Čechách si mohou lidé přijít až na 150 Kč/hod. Na Moravě pouze kolem 110 Kč/ hod.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.