Několik slov týkajících se blokace platební karty

Blokace platební karty

Ztráta platební karty je pokaždé tragédií. Jedná se sice o bohužel vcelku běžnou záležitost, ale každého člověka mrzí, když je nucen ztrácet čas vyřizováním nového dokladu. Pokud ale vaši platební kartu ztratíte, měli byste okamžitě zareagovat tak, že ji budete blokovat. V následujících řádcích se podrobně podíváme, co všechno je zapotřebí řešit v případě blokování platební karty. Jestliže ji totiž nezablokujete včas, můžete mít velký problém spojený se ztrátou těžce vydělaných finančních prostředků.

Postup při ztrátě platební karty

Ihned po ztrátě platební karty je třeba tento fakt sdělit bance, u které tuto platební kartu máte zřízenou. Učinit tak můžete prostřednictvím specializované linky, anebo jednoduše v prostředí internetového bankovnictví. Blokace jsou řešeny pro kompletně všechny online transakce. Když je karta zablokována, dostává se na takzvaný stoplis, což je seznam ukradených nebo ztracených platebních nebo kreditních karet. Díky blokaci budete mít 100% jistotu, že nebude karta zneužitá.

Platba za blokace platební karty

Zablokování platební karty není určitě zcela zdarma! Mnozí si tuto skutečnost neuvědomují a nedávají si na svou kartu pozor. Samotná výše za provedení blokace platební karty je individuální a každá z bank ji řeší po svém. Částka se pohybuje od 100 až po 1000 korun. Optimální je nahlédnout do sazebníku té či oné banky, u které máte konto zřízené.  Jinak si lze nechat kartu také pojistit. V tomto případě dokáže pojišťovna pokrýt ztráty, jež vzniknou do 24 hodin od doby, kdy jste o kartu přišli. Například u ČSOB Pojišťovny si při pojištění ve výši 150 korun měsíčně můžete přijít na ochranu až do 15 000 korun.

Za ukradené peníze lze ručit

Poměrně diskutované je i ručení za platební kartu. Dokut ztrátu bance neoznámíte, ručení je na vaší straně a máte plnou zodpovědnost. U některých bank ale musíte ručit i po nahlášení po dobu stanovenou smlouvou. Spousta bankovních domů ale okamžitě odpovědnost poutá na sebe. Velké potíže nastávají, když dojde k odcizení PIN kódu.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.