Nejvýhodnější úvěr ze stavebního spoření

Stavební spoření, produkt, který poskytují výhradně stavební spořitelny, je vhodný pro ty z vás, kteří víte, že příštích 6 let uspořené peníze nebudete potřebovat. Následně můžete využít úvěr ze stavebníhospoření. Díky stavebnímu spoření můžete nejen spořit a požádat o úvěr ze stavebního spoření či překlenovací úvěr, ale můžete také využít státní podpory, jež tento produkt nabízí.

Úvěr ze stavebního spoření

Jak již bylo psáno v úvodu, se stavebním spořením nemusíte jen spořit, ale můžete požádat o úvěr. O klasický úvěr ze stavebního spoření však můžete požádat až po dvou letech spoření. Aby vám byl poskytnut úvěr, musíte splnit i další podmínky, které má však každá spořitelna individuální. Jedná se o naspoření určité cílové částky, dosažení určité hodnoty hodnotícího čísla a předložení důkazů o dostatečné bonitě. Úvěr ze stavebního spoření můžete použít pouze na bytové potřeby. Je třeba toto použití řádně prokázat. Vhodným nástrojem je kalkulačka úvěru ze stavebního spoření, pomocí níž si vypočítáte měsíční splátky, zobrazí se vám splátkový kalendář po jednotlivých splátkových obdobích, kde budete vidět úroky a umoření splátky.

Překlenovací úvěr ze stavebního spoření

Jestliže nemůžete splnit některou z podmínek, která je nutná pro úvěr ze stavebního spoření, nabízí se vám možnost požádat o překlenovací úvěr. O tento úvěr si můžete požádat ihned po založení smlouvy a bude vám sloužit k překlenutí doby, která vám nastane pro přidělení klasického úvěru. Jakmile začnete splácet úroky z překlenovacího úvěru, začnete si zároveň spořit na svůj účet u stavební spořitelny. Takto splácíte a spoříte až do doby, kdy je vám přidělen řádný úvěr ze stavebního spoření. Tím se splatí úvěr překlenovací.

Refinancování úvěru ze stavebního spoření

Refinancování úvěru ze stavebního spoření můžete využít v případě, že máte úvěr s vysokými splátkami nebo vysokou úrokovou sazbu úvěru a potřebujete ušetřit. Refinancovat úvěr je nejlepší v případě, že vám končí fixace. Rozdíl v měsíčních splátkách je pak znatelný zejména u vyšších úvěrů. Měsíčně můžete zaplatit až o polovinu méně, za půjčení dáte minimální přeplatek. Refinancovat úvěr můžete i v době, kdy ještě máte fixované splátky. Ale počítejte s tím, že zaplatíte penále. Vše je dáno ve smlouvě. Pokud navíc refinancovat u nového ekonomického subjektu, můžete si všechny vaše půjčky sjednotit do jedné a i tím výrazně ušetřit, a to nejen na měsíčních splátkách, ale i na celkové výši zaplacených úroků.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.